Jak sprawdzić swoje dane w BIK?

Zgodnie z ustawą o BIK, dostęp do danych zgromadzonych w bazach Biura Informacji Kredytowej mają wyłącznie instytucje upoważnione do tego oraz sami konsumenci, o ile sprawdzane dane dotyczą ich osoby. Jeśli myślisz o wzięciu kredytu w banku, warto wcześniej poznać swoją historię kredytową i zapisy w BIK. Jak sprawdzić naszą historię w BIK i dlaczego warto to zrobić?

Instytucje uprawnione do sprawdzania danych w BIK

Niewiele osób wie, że przy składaniu wniosku kredytowego w banku jednocześnie wyrażamy zgodę na sprawdzenie naszej historii kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej.

Uprawnionymi do sprawdzania danych w BIK są również inne instytucje:
- Prokuratura,
- Sądy,
- Banki,
- SKOK-i współpracujące z BIK.

 

Baza danych BIK

Każdy polski kredytobiorca ma dostęp do swoich danych. Nie może natomiast sprawdzić informacji o osobie trzeciej, gdyż ta jest chroniona tajemnicą bankową. Jedynie upoważnienie notarialne daje możliwość pobrania raportu o historii kredytowania innej osoby.

Zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych, konsumenci mogą pobierać informacje ustawową o sobie z BIK, nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Taka podstawowa informacja wydawana jest na wniosek klienta bezpłatnie. Jeśli klient chciałby otrzymać bardziej szczegółowy raport lub sprawdzać dane częściej, musi zapłacić za wystawienie raportu z BIK.  

Jak można samodzielnie sprawdzić dane w BIK?

  • przez Internet,
  • osobiście, w oddziale BIK,
  • za pośrednictwem poczty,
  • za pośrednictwem banku.

Jednym ze sposobów sprawdzenia swoich danych w BIK będzie założenie konta w portalu internetowym BIK.pl i skorzystanie z oferty dla konsumentów. Można również osobiście wybrać się do Centrum Operacyjnej Obsługi Klientów BIK i złożyć tam pisemny, podpisany wniosek o udostępnienie informacji zawierający: imię/imiona, nazwisko, adres zameldowania, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.

Jeśli bank ma w ofercie produkty BIK, to swoją historię kredytową wraz z oceną punktową możemy sprawdzić także za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Taka możliwość udostępniona jest klientom iPKO, Inteligo oraz Meritum Banku.

Płatne pakiety – 49 i 99 zł rocznie

Bezpłatnie otrzymamy tylko podstawowe informacje o swoich wpisach bez oceny punktowej. Jeśli jednak chcielibyśmy sprawdzić bardziej wszechstronnie swoje dane, otrzymywać je w bardziej czytelnej formie, chronić się przed wyłudzeniem pieniędzy na nasze nazwisko, czy dostawać sms-y z informacją o zapytaniu do BIK lub po prostu sprawdzać częściej niż raz na pół roku możemy wykupić płatne pakiety w BIK: Pakiet Ochrona lub Pakiet Monitoring. Pakiet Monitoring pozwala na szybkie sprawdzanie historii kredytowej w BIK, bez konieczności wychodzenia z domu. Tu znajdziecie porównanie pakietów.

Po co sprawdzać dane w BIK?

Wiemy już, w jaki sposób można sprawdzić swoje dane w BIK, ale w zasadzie, w jakim celu dokonujemy takich kroków? Czy naprawdę potrzebny nam jest imienny raport? Celem sprawdzania danych w BIK będzie poznanie swojej historii kredytowej. Czasem może się okazać, że wśród prawidłowych informacji na temat potencjalnego kredytobiorcy, znajdują się pewne błędne lub przestarzałe dane i nieścisłości. Warto wnioskować o wydanie raportu z historią kredytowania w BIK jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego, aby dowiedzieć się, jakie informacje o kliencie zapisane są w rejestrze i mieć czas na ich ewentualną korektę. W innym przypadku możemy się niemile zaskoczyć gdy odmówią nam przyznania kredytu, choć my byliśmy przekonani, że nasza historia kredytowa jest dobra.

Jeśli po otrzymaniu raportu z BIK zauważymy, że istnieją tam niezgodne z prawdą wpisy, należy skontaktować się z bankiem lub Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową, która przekazała dane do BIK. Nazwę instytucji znajdziemy między innymi w Profilu Kredytowym Plus dostępnym w Pakiecie Monitoring w BIK.