Wycena mieszkania – jak to zrobić?

Zamierzasz sprzedać mieszkanie i nie wiesz, jaką podać cenę? Zostałeś zmuszony z jakichkolwiek powodów do wypełnienia deklaracji majątkowej i nie wiesz jak oszacować wartość swojego mieszkania? Może potrzebujesz wycenić mieszkanie na cele podatkowe lub w celu zabezpieczania spłaty długu? Podpowiadamy kilka sposobów na rzetelną wycenę mieszkania.

Po ile sprzedaje sąsiad

Jednym z najłatwiej dostępnych i bezpłatnych sposobów na wycenę własnej nieruchomości jest metoda ,,na sąsiada” - innymi słowy przegląd lokalnych ogłoszeń sprzedaży nieruchomości. Oferty sprzedaży mieszkań i domów z okolicy zamieszczone w prasie, radio czy Internecie to kopalnia wiedzy na temat aktualnych trendów cenowych metra kwadratowego nieruchomości.

W celu oszacowania własnej ceny mieszkania, należałoby odszukać tożsame lub zbliżone lokum oferowane na sprzedaż. Pamiętać jednak należy, iż ceny sprzedaży podawane w ogłoszeniach mogą być nieco mylące. Sprzedający zazwyczaj zawyża cenę, podając opcję do możliwej negocjacji.  Przy szacowaniu własnej wartości mieszkania, należy wziąć pod uwagę również różnice w lokalizacji, standardzie budynku, czy też stan samego lokalu.

Wycena przez internet

Kolejnym sposobem, aby oszacować wartość własnego mieszkania są portale internetowe, które udostępniają swoim czytelnikom narzędzia ułatwiające dokonanie wyceny. Przykładem takiej metody wyceny jest system  AVM odstępny na stronie ceny.szybko.pl . Czytelnik musi podać kilka niezbędnych informacji do wyceny nieruchomości (dokładny adres, rodzaj nieruchomości, typ transakcji, metraż, liczba pomieszczeń, liczba łazienek, rok budowy, rodzaj miejsca parkingowego). Następnie system AVM lokalizuje lokal w systemie GPS, porównuje z podobnymi nieruchomościami dostępnymi w okolicy oraz podaje rynkową wartość nieruchomości czytelnika.

Profesjonalna wycena

W części sytuacji, jak np. wzięcie kredytu na zakup mieszkania lub przy staraniu się o pożyczkę hipoteczną, niezbędna będzie profesjonalna wycena nieruchomości przez uprawnionego specjalistę, czyli rzeczoznawcę. Rzeczoznawca tworzy dokument, tzw. operat szacunkowy, w którym zawarte informacje o wycenie nieruchomości nabierają mocy prawnej. Dokument taki może być wystawiony tylko przez osoby uprawnione (posiadające licencję rzeczoznawcy) i na określony cel, np. ustalenie aktualnej wartości rynkowej prawa własności do lokalu mieszkaniowego. Koszt wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę może wahać się w przedziale od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od stopnia skomplikowania wyceny, czy przeznaczenia. W przypadku starania się o kredyt banki wyznaczają własnych rzeczoznawców, a koszt wyceny nie powinien przekroczyć kilkuset złotych.

Licytacje komornicze

Choć z jednej strony licytacje komornicze świadczą o cudzych problemach ze spłatą długów, to mogą stanowić również dobre źródło informacji o cenach nieruchomości. Informacja o licytacji nieruchomości zawiera opis danego budynku, lokalizację oraz wycenę rzeczoznawcy. Część informacji publikowana jest w Internecie lub zamieszczana na tablicy ogłoszeń komornika. Licytacje komornicze mogą również posłużyć do wyceny własnej nieruchomości.

Pamiętaj o aktualizacji wyceny

Jeżeli wyceniasz nieruchomości, ponieważ jest ona przedmiotem sprzedaży lub zamiany, warto jest cyklicznie korygować jego wycenę. Mimo, iż ceny transakcyjne metra kwadratowego nieruchomości, nie ulegają dynamicznym wahaniom, to jednak sezonowość czy np. zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym okolicy Twojej nieruchomości, mogą wpłynąć na jego wartość rynkową.