Finansowanie firmy, jakie są alternatywy dla kredytu? Część II

Dla początkującego przedsiębiorcy uzyskanie kredytu bankowego nie jest wcale łatwe, niezależnie od tego jak bardzo innowacyjny i perspektywiczny jest jego produkt. W takiej sytuacji pewną szansą są alternatywne sposoby na pozyskanie finansowania. W poprzednim artykule pisaliśmy o factoringu, leasingu i obligacjach korporacyjnych. Dziś przybliżymy nieco mniej znane w Polsce ale rosnące w siłę możliwości.

NewConnect finansuje innowacje

NewConnect to zorganizowany rynek akcji prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, poza regulowanym parkietem głównym. Czyli jest to swoiste preludium do wejścia firmy na rynek głównych notowań akcji. Ten fragment warszawskiego parkietu przeznaczony jest dla innowacyjnych przedsiębiorstw, chcących pozyskać kapitał w formie akcji. Mniejsze wymogi informacyjne oraz niższe koszty wejścia na rynek w stosunku do rynku regulowanego sprawiają, że NewConnect staje się dobrą alternatywą na pozyskanie kapitału i na rozwój biznesu. Potencjalnych inwestorów kusi wysoka stopa zwrotu z inwestycji. Ponadto, warto wspomnieć, iż istnieją dotacje unijne, które zwracają do 50 % kosztów związanych z debiutem firmy na NewConnetct.

Prywatny Anioł

Bogaci inwestorzy w ramach dywersyfikacji i chęci pomnażania zysków  poszukają nieustannie nowych wyzwań inwestycyjnych. To szansa dla naszej firmy. Dobry pomysł, idealnie przygotowany biznesplan oraz … to coś, to idealne podłoże dla majętnych prywatnych inwestorów, aby ulokować gdzieś posiadane nadwyżki kapitałowe.

Wachlarz możliwości pozyskania prywatnego inwestora bądź grupy inwestorów na sfinansowanie rozwoju firmy również jest szeroki:

  • aniołowie biznesu – w ten sposób można pozyskać inwestora na sfinansowanie nowego przedsięwzięcia biznesowego powstającej lub istniejącej już firmy. Prywatny anioł to zazwyczaj inwestor, który angażuje prywatne środki w określone firmy. Iście subiektywna selekcja dokapitalizowania wynika głownie z dużego ryzyka, jakie ponosi inwestor angażując własny majątek. Najpopularniejsza w Polsce to sieć Aniołów Biznesu Lewiatan.
  • Venture Capital to fundusz podwyższonego ryzyka, czyli sformalizowana już forma inwestycji w nowe innowacyjne przedsięwzięcia. Określona grupa ludzi zarządza powierzonym im kapitałem, inwestując w dość ryzykowne, ale obiecujące biznesy. W odróżnieniu od Aniołów Biznesu, Venture Capital analizuje każdy projekt, posiada własne procedury przyznawania środków finansowych oraz stawia określone wymogi np. decyzyjność przy realizacji inwestycji.

 

Państwowa pomoc dla mniejszych

Nie tylko innowacyjne i młode przedsiębiorstwa mają szanse na pozyskanie kapitału dla rozwoju firmy. Mniej spektakularne, ale zapewniające stabilne zyski pomysły również mogą pozyskać środki finansowe. Do najpopularniejszych źródeł publiczno-prywatnych, (czyli rządowych) można zaliczyć
m. in:

  • Urzędy Pracy – w Urzędach Pracy można uzyskać bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne lub zwrot kosztów doposażenia stanowiska pracy.
  • Dotacje unijne - w ramach nadal istniejących dofinansowań nadal można skorzystać ze środków unijnych. Niestety przedsiębiorca musi szykować się na żmudną i długotrwałą walkę „z papierologią”. Warto jednak spróbować, gdyż bezzwrotnie dofinansują nawet do 80 % wartości inwestycji.
  • Pierwszy Biznes – Wsparcie na starcie – to rządowy program, w którym można zyskać do 60 000 zł niskooprocentowanej pożyczki na start własnego biznesu. Program skierowany do bezrobotnych absolwentów oraz studentów kończących naukę. Pożyczkę można rozłożyć na 7 lat i skorzystać z nawet rocznej karencji w spłacie.

 

Finansowanie społecznościowe, czyli crowdfunding

Niezwiązane bezpośrednio z biznesem, ale również może stanowić ciekawą alternatywę dla przedsiębiorcy. W Polsce dopiero raczkuje, ale powoli powstają nowe portale, gdzie można zgłaszać pomysły na określane przedsięwzięcia.  Główna bariera to przedstawienie pomysłu tak, aby zebrał on odpowiednią liczbę zwolenników, którzy będą skłonni sfinansować jego realizacje. Z wpłat większych i mniejszych (od 1 zł bez górnej granicy) można uzbierać określony kapitał na realizację.

PolkaPotrafi.pl– pierwsza i jak na razie największa platforma crowdfundingu w Polsce. Osoby posiadające innowacyjny pomysł lub projekt biznesowy mogą zgłaszać je na portal. Odpowiedni przekaz tekstowy oraz krótki filmik na temat realizowanego pomysłu biznesowego lub artystycznego należy zgłaszać do moderatorów portalu. Po przejściu selekcji, pomysł zostaje publikowany na stronie PolakPotrafi.pl. Z dobrowolnych wpłat od społeczności internetowej można uzbierać kapitał niezbędny dla realizacji własnego pomysłu.

Wspieram.to – kolejny portal finansowego wspierania osób kreatywnych. Wspieram.to to miejsce gdzie można zaprezentować swój pomysł, który do tej pory nie mógł być zrealizować ze względu na brak gotówki.

 

Przeczytaj również

 Finansowanie firmy - część I >>