Na jaki okres najlepiej zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to standardowy produkt dostępnych w każdym banku. Nie wymaga gromadzenia tak szerokiej dokumentacji kredytowej, jak ma to miejsce przypadku kredytów z zabezpieczeniem hipotecznym, w związku z czym procedura udzielenia takiego kredytu jest znacznie szybsza. Kredyty gotówkowe mogą, ale nie muszą posiadać zabezpieczenia. Jeśli takowe jest wymagane, to najczęściej jest to np. cesja praw z umowy ubezpieczenia, albo poręczenie osób trzecich czy weksel in blanco. Kredyt gotówkowy często jest dostępny „od ręki”, o ile klient ma dobrą historię w danym banku, w którym wnioskuje o kredyt. Przy kredycie gotówkowym mamy jeszcze jeden plus - nie jest istotne na jaki cel kredytobiorca przeznaczy pozyskane środki finansowe.

 

Okres kredytowania

Kredyt gotówkowy z założenia jest kredytem krótkoterminowym. Choć istnieją banki, które będą skłonne udzielić klientowi takiego finansowania nawet na 120. miesięcy, czyli aż na 10. lat, to znakomita większość udzielana jest na okres: od 3. - 6. miesięcy, do 6. - 8. lat. Możliwe są również okresy krótsze - w niektórych przypadkach można skorzystać z jednomiesięcznego okresu kredytowania, są to najczęściej szybkie pożyczki.

 

Jaki okres najlepszy?

Kredyty gotówkowe są zaciągane najczęściej na doraźne potrzeby klientów – spłatę długu, drobny remont, zakup samochodu, wakacje, czy wyprawkę dla dziecka. W porównaniu z kredytami hipotecznymi są to zobowiązania oprocentowane bardzo wysoko. Co prawda plakaty kuszą 6% ofertami, ale rzeczywiste oprocentowanie jest znacznie wyższe, zazwyczaj przekracza 10% w skali roku. Porównaj: Ranking kredytów gotówkowych.

Im dłuższy okres kredytowania będzie obowiązywał przy kredycie gotówkowym, tym automatycznie wyższe koszty kredytowe poniesie kredytobiorca. A zatem optymalny okres będzie kompromisem między jak najszybszą spłatą, a niezbyt wygórowanymi ratami.

Najlepiej zaciągać kredyty gotówkowe na okres nie dłuższy niż 2. lata, ponieważ wówczas koszty kredytowe nie są tak wysokie, a z drugiej strony miesięczna rata zobowiązania nie stanowi poważnego obciążenia dla domowego budżetu kredytobiorcy.

Oczywiście to tylko założenie: okres kredytowania dopasowujemy do naszych indywidualnych możliwości finansowych i zdolności spłaty. Najlepiej oczywiście jak najszybciej spłacić swój dług, ale u wielu kredytobiorców będzie to po prostu nierealne.