Gotówkowe kredyty okolicznościowe

Nowy rok szkolny u dziecka, Święta Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy, wakacje, albo remont – to sytuacje, w których nagle potrzebujemy większej gotówki. Jeśli nie posiadamy własnych oszczędności odłożonych na przysłowiową „czarną godzinę”, to wówczas musimy sięgnąć po kredyt gotówkowy.

Skąd wziąć pieniądze ?

Na powyższe cele najczęściej nie zaciągniemy kredytu hipotecznego (tu wyjątek może stanowić remont mieszkania), dlatego też w odniesieniu do nich lepiej będzie postarać się o kredyt gotówkowy . Takie kredyty gotówkowe bardzo często, nawet w materiałach promocyjnych banków, nazywane są okolicznościowymi kredytami gotówkowymi. Niemniej jednak, należy powiedzieć, że okoliczności ich zaciągania mogą być różne.

Kredyty na święta

Co roku na miesiąc przed świętami, zarówno Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocnymi, wiele banków wystosowuje do swoich klientów oferty promujące kredyt na święta. Zalicza się go do kategorii kredytów gotówkowych okolicznościowych. Bardzo często oferty te są korzystne dla klientów, głównie z uwagi na czas potrzebny na rozpatrzenie wniosku kredytowego i przekazanie środków finansowych klientowi.

Kredyt okolicznościowy to zdecydowanie szybki kredyt. Ta cecha powoduje, że wiele osób decyduje się na jego zaciągnięcie. Dzięki środkom pozyskanym z kredytu można kupić prezenty dla najbliższych, zorganizować z rozmachem wigilię dla całej rodziny, albo przygotować wymarzone święta dla dzieci. Kredytobiorcy często nie zastanawiają się przy tym, jak spłacą zaciągnięty kredyt. A zaciągnięte na święta zobowiązanie może być spłacane nawet do następnego Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, albo jeszcze dłużej!

W euforii świątecznych zakupów szybki kredyt na święta wydaje się być idealnym rozwiązaniem, ale dopiero po okresie świąt przychodzi refleksja. Wielu kredytobiorców żałuje wtedy swojego impulsywnego zachowania i zaciągnięcia szybkiego kredytu gotówkowego.

Warto wnikliwie czytać oferty na kredyty świąteczne. W dużej mierze są to oferty na standardowe kredyty gotówkowe „ubrane” jedynie w świąteczną szatę. Tak naprawdę więc warunki kredytowania wcale nie muszą być promocyjne – czyli lepsze dla klienta od warunków standardowych. Jeśli tak jest, z decyzją o wzięciu kredytu nie powinniśmy się śpieszyć, a wręcz przeciwnie – przeanalizować dokładnie czy jest to rozwiązanie dla nas.

Na wakacje

Przed wakacjami w bankach rozpoczyna się kolejny sezon: uruchamiane są kredyty wakacyjne, umożliwiające realizację marzeń o dalekich wyjazdach zagranicznych. Plakaty kuszą nas pięknymi zdjęciami plaż i idealnym wręcz wypoczynkiem. Nikt nam jednak nie powie, że takie wakacje mogą kosztować rodzinę nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Należy więc zastanowić się, czy zaciągnięcie tak wysokiego kredytu gotówkowego jest zasadne. Często też zdolność kredytowa klienta nie pozwoli, nawet przy zliberalizowaniu wymagań kredytowych, na udzielenie przez bank kredytu wakacyjnego.

Zalety i wady kredytów okolicznościowych

Gotówkowe kredyty okolicznościowe niosą ze sobą wiele zalet dla kredytobiorców:
- mogą mieć niższe oprocentowanie od standardowych kredytów, wynikające z okresowej promocji,
- często są objęte uproszczoną procedurą kredytowania - kredytobiorca nie musi przedstawiać w banku wielu dokumentów, aby uzyskać taki kredyt gotówkowy,
- są udzielane bez udziału poręczycieli czy zastosowania innych zabezpieczeń,
- mogą być zaciągnięte na dowolny cel kredytowy.

Wadą kredytów okolicznościowych może być:
- wyższe oprocentowanie niż na przykład kredytów zabezpieczonych hipotecznie (ważne jeśli nie potrzebujemy gotówki na już i zależy nam na tańszym kredycie np. przy remoncie mieszkania)
- ograniczenie kwotowe,
- najczęściej zaciągane są pod wpływem impulsu.