Lepiej kupić na kredyt czy wynajmować mieszkanie?

W opinii większości Polaków wynajem mieszkania jest rozwiązaniem korzystnym wyłącznie na krótką metę. Jeśli jednak zamierzamy zamieszkać w danym mieście na stałe i mamy zdolność kredytową do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, może lepszym pomysłem będzie kupno mieszkania. Która z opcji jest zatem korzystniejsza? Nie można tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ wszystko zależy tu od indywidualnej sytuacji danej osoby.

Kiedy wynajem jest lepszy od kredytu hipotecznego?

Po pierwsze wynajem mieszkania jest opcją korzystniejszą od skredytowania jego zakupu w momencie, gdy potencjalny kredytobiorca nie jest pewien czy w długim terminie będzie mieszkał i pracował w danym mieściema lub gdy ma niestabilną sytuację finansową. Zakładając, że bank byłby skłonny udzielić mu finansowania na zakup mieszkania, to jednak on sam może mieć poważne wątpliwości dotyczące tego, czy będzie w stanie spłacać kredyt hipoteczny przez długie lata. Nawet chwilowa utrata pracy może bowiem wpędzić w kłopoty finansowe i spowodować niekorzystną spiralę zadłużenia.

Po drugie, jeśli mieszkania w danym mieście są drogie, a dana osoba wynajmuje mieszkanie po okazyjnej cenie, to może jej się nie opłacać kupować mieszkania na kredyt. Opłacane raty kredytowe będą wyższe od odstępnego płaconego osobie wynajmującej mieszkanie, dlatego bieżące wydatki byłyby wyższe. Oczywiście, w dłuższej perspektywie czasu, po spłaceniu kredytu mieszkaniowego, nieruchomość przechodzi na własność kredytobiorcy, ale często ma to miejsce dopiero po kilkudziesięciu latach.

Poza tym wiele osób ceni sobie wygodę wynajmowania mieszkania. Wszelkie remonty, czy wymiany sprzętów to zazwyczaj zmartwienie i koszt właściciela mieszkania. Wynajem daje także możliwość jego szybkiej zamiany na inne lub szybkiej rezygnacji z wynajmu w miarę zmieniających się potrzeb wynajmującego (zdecydowanie sprzedaż mieszkania jest opcją bardziej skomplikowaną i czasochłonną). Jeszcze inni nie chcą się przywiązywać do jednego miejsca.

Kredyt zwykle lepszy od wynajmu mieszkania

W Polsce znajdziemy zdecydowanie więcej zwolenników kupowania mieszkania na kredyt, niż wynajmowania nieruchomości, głównie z uwagi na to, że spłacając kredyt bankowy sukcesywnie dążymy do nabycia na własność mieszkania. Dokonując remontów w nim czy inwestując w nie, w inny sposób, właściciel ma poczucie tego, że zwiększa wartość własnej nieruchomości, a nie cudzej.

Jeśli koszt kredytu hipotecznego wraz z ratą kapitałową są podobnej wysokości co opłata za wynajem, rzeczywiście nie opłaca się wynajmować mieszkania. Lepiej będzie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w banku i spłacać go w ratach, stopniowo kupując mieszkanie, jak można to określić obrazowo. Przy wynajmowaniu mieszkania płacimy za to, że możemy mieszkać w danej nieruchomości, ale nigdy nie mamy pewności, że wynajmujący nie wypowie nam umowy najmu i nie będziemy musieli szukać dla siebie i swojej rodziny odpowiedniego lokum. Przy kredycie mieszkaniowym o ile kredytobiorca będzie spłacał regularnie raty kredytu, nikt go z mieszkania nie wyrzuci, ponieważ generalnie będzie ono jego własnością.

Ponoszenie wydatków na opłaty za wynajem wydaje się więc bezzasadne, jeśli daną osobę stać na zaciągnięcie kredytu. Jeśli ma ona odpowiednią zdolność kredytową, kredyt może zostać udzielony na preferencyjnych warunkach, a dodatkowo dysponuje ona oszczędnościami na wkład własny, lepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania na kredyt, niż jego wieloletnie wynajmowanie.

Zdjecie Fotolia all rights reserved