Na czym polegają kredyty ratalne?

Na raty można dziś kupić praktycznie większość produktów w sklepie, może z wyłączeniem produktów spożywczych i towarów tanich. Kredyt ratalny stał się powszechnie dostępny, głównie ze względu na mocno uproszczoną procedurę kredytowania. W praktyce na raty najczęściej kupujemy sprzęt RTV i AGD, albo meble. Niemalże w każdym większym sklepie, stacjonarnym, internetowym czy hipermarkecie, istnieje możliwość skorzystania z formy kredytu ratalnego. Dzięki temu, po podpisaniu umowy kredytowej, klient od razu otrzymuje zakupione produkty, ale płaci za nie w ratach, w późniejszym terminie.

Prosta i szybka forma finansowania zakupów

Uproszczenie procedur przyznawania kredytów ratalnych spowodowało, że wielu konsumentów może dziś zdecydować się na wzięcie czegoś na raty. W zależności od tego, jaka jest kwota zakupu towaru, nieco inne są wymagania banków odnośnie kredytów ratalnych. Najlepiej jeśli trafimy na okres promocyjny. Wtedy wystarcza, że klient oświadczy, jakie zarobki uzyskuje i w jakiej firmie oraz w jakim stosunku pracy jest zatrudniony, a także okaże dowód osobisty, aby otrzymać pozytywną decyzję dotyczącą zakupu ratalnego.

Wymagania dotyczące uzyskania kredytu ratalnego

Kredyt ratalny jest wygodny dla kupującego, gdyż zdecydowanie najczęściej zaciągany jest w tym samym miejscu, w którym dokonujemy zakupu produktów lub usług, bez konieczności udawania się do banku. Wystarczy znaleźć punkt obsługi klientów ratalnych.
Przy załatwianiu formalności związanych z zakupem na raty, pracownicy banków mogą wymagać przedstawienia takich dokumentów jak:
•    jednego bądź dwóch dokumentów ze zdjęciem, potwierdzających tożsamość kredytobiorcy,
•    dokumentów potwierdzających źródło i wysokość uzyskiwanych dochodów.

W tym drugim przypadku możliwe jest przedstawienie oświadczenia lub zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia. Emeryci i renciści przedstawiają do wzięcia kredytu ratalnego ostatni odcinek renty lub emerytury, a prowadzący własną działalność gospodarczą – zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, nadanie REGON i NIP, trzy ostatnie odcinki wpłat ZUS oraz zaświadczenie o osiąganych dochodach.

Wygoda kredytobiorcy

Zarówno zaciąganie, jak i spłata kredytu ratalnego jest najczęściej wygodna dla klienta. Banki są skłonne odłożyć spłatę pierwszej raty nawet na trzy miesiące od chwili dokonania zakupu. Aby umożliwić klientom zakup, są w stanie również obniżyć oprocentowanie kredytu ratalnego do zera – stąd oferowane często w marketach raty 0%.

Co więcej banki nie wymagają poręczeń kredytów ratalnych czy zabezpieczania ich w inny sposób. Kredyt jest spłacany najczęściej w równych ratach, przez krótki okres czasu – maksymalnie 2-3 lata.

Jak korzystnie zaciągnąć kredyt ratalny?

Decydując się na zakup sprzętów na raty pamiętajmy, że zaciągamy kredyt. Powinien zwrócić uwagę na to, w jakiej wysokości prowizję za przyznanie kredytu ratalnego pobiera kredytodawca oraz jakie oprocentowanie jest oferowane przy tym kredycie. Jeśli oprocentowanie wynosi 0% sprawdźmy, jakie są warunki skorzystania z takiej atrakcyjnej oferty. Może się okazać, że bank przyzna nam bezpłatny kredyt ratalny, tylko jeśli skorzystamy w nim z oferty na płatną kartę kredytową.

Ważny jest tryb naliczania odsetek kredytowych. Mogą one być naliczane od faktycznego zadłużenia kredytobiorcy oraz od wartości początkowej kredytu, co powoduje, że koszty kredytowe znacznie wzrastają.