Najtańsze OC - na co zwrócić uwagę szukając polisy?

Polisa odpowiedzialności cywilnej (popularnie zwana polisą OC) jest obowiązkowa dla każdego pojazdu podlegającego rejestracji w Polsce. Ubezpieczenia OC najczęściej wykupywane są dla samochodów osobowych. Należy powiedzieć, że zakres ubezpieczenia OC i jego konstrukcja, zostały uregulowane odpowiednią ustawą, dlatego też każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe przygotuje dla nas taką samą ofertę. Będzie ona różniła się tylko ceną oraz zakresem usług dodatkowych, jakie ubezpieczyciel jest skłonny udostępnić klientowi do wykupionej przez niego polisy OC.

Parametry wyboru najtańszego OC

Na co należy zwrócić uwagę poszukując najtańszego ubezpieczenia OC? Przede wszystkim na zwyżki i zniżki OC, które znajdują zastosowanie w danej ubezpieczalni. W wielu Towarzystwach ubezpieczeniowych młody kierowca, do 25. roku życia, bez względu na okres posiadania prawa jazdy, będzie musiał opłacić zwyżkę za ubezpieczenie OC. Zwyżka wynosi zwykle około 10% ceny ubezpieczenia. Aby młody kierowca nie musiał ponosić tak wysokich kosztów ubezpieczenia samochodu, często korzysta ze zniżek współwłaściciela pojazdu, np. swoich rodziców.

Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno respektować wcześniejsze zniżki posiadane przez klienta, przyznane mu za bezszkodową jazdę.

Jak wyznacza się składkę OC?

Przy ustalaniu ceny za ubezpieczenie OC firmy ubezpieczeniowa mogą brać pod uwagę:

  • Wiek samochodu,
  • Model i markę pojazdu,
  • Wiek kierowcy,
  • Staż kierowcy,
  • Wielkość miasta zamieszkania kierowcy,
  • Pojemność silnika pojazdu,
  • Rodzaj paliwa.

Opcje dodatkowe

Jak już zostało powiedziane, zakres ubezpieczenia OC będzie taki sam w każdej firmie, ale poszczególne Towarzystwa Ubezpieczeniowe mogą kusić klienta gratisami. Najlepiej będzie wybrać najtańsze ubezpieczenie OC, przy którym w gratisie będziemy mieli szansę uzyskać zniżkę na ubezpieczenie AC (oczywiście o ile jesteśmy zainteresowani zakupem AC), albo ubezpieczenie następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW). Należy wspomnieć, że ubezpieczenie OC może obejmować osoby trzecie oraz szkody w pojeździe.