Spirala zadłużenia. Czyli co zrobić kiedy zżerają nas kredyty?

Życie na kredyt jest niejako znakiem naszych czasów. Bez kredytu hipotecznego wielu Polaków nie mogłoby sobie pozwolić na kupno własnego mieszkania. Nie mogłoby nawet marzyć o budowie domu, czy zakupie działki. Banki pomagają w realizacji takich planów, a także innych przedsięwzięć. Udzielają kredytów samochodowych, czy gotówkowych na wakacje marzeń, albo na remont mieszkania. Produkty kredytowe pozwalają na powiększenie jakości i standardu życia społeczeństwa. Niestety, są też poważnym problemem dla wielu osób. Jeszcze do niedawna, przed kryzysem finansowym, banki chętnie pożyczały pieniądze swoim klientom, również w formie kredytów hipotecznych. Nie sprawdzały tak wnikliwie, czy kredytobiorcę będzie stać na spłatę jednego czy kilku zobowiązań i czy nowe zadłużenie nie będzie zbyt duże. Skutkiem tego istnieje dziś wiele osób mających problemy ze spłatą rat kredytów i innych zobowiązań finansowych, które nawet potrafią przekraczać ich miesięczne zarobki.

Spirala zadłużenia

Bywa, że swoje problemy finansowe kredytobiorcy rozwiązywali poprzez zaciągnięcie kolejnego kredytu, aby pokryć raty poprzednich. Jeśli bank nie chciał udzielić kolejnego kredytu gotówkowego, czy pożyczki, kredytobiorca zaciągał zobowiązanie w firmie para bankowej, mającej liberalne podejście do zdolności kredytowej klientów i oferujących często kredyty bez bik. W ten sposób wielu Polaków wpadło w spiralę zadłużenia. Dziś muszą więc spłacać raty kredytów hipotecznych, samochodowych, konsumpcyjnych, czy ratalnych, a także pożyczek para bankowych oraz debet na kartach kredytowych, naraz. Przekracza to ich możliwości finansowe, dlatego znajdują się w poważnych tarapatach finansowych. Aby wyjść z tej patowej sytuacji, kredytobiorcy powinni przede wszystkim przestać się zadłużać jeszcze bardziej, kontrolować swoje wydatki i w miarę możliwości dokonać konsolidacji zobowiązań kredytowych. Kredyt konsolidacyjny nie jest jednak kredytem oddłużeniowym, co oznacza, że mogą go zaciągnąć tylko Ci kredytobiorcy, którzy nie zalegają ze spłatą rat kredytów i pożyczek.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem przeznaczonym na spłatę innych zobowiązań kredytowych, zaciągniętych wcześniej w różnych bankach. Za pośrednictwem takiego kredytu można spłacić kredyt hipoteczny, ratalny, czy samochodowy albo gotówkowy. W praktyce kilka mniejszych kredytów zamienia się na jeden większy, z niższą ratą. Gdzie zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Ranking kredytów pozwoli nam wybrać najlepszą ofertę bankową w tym zakresie, w danym okresie czasu.

Za pośrednictwem kredytu konsolidacyjnego obniża się koszty obsługi kredytowej. Zamiast kilku rat kredytu, spłaca się jedną w ciągu miesiąca. Zwykle jest ona niższa niż suma poprzednich rat zobowiązań kredytowych. Poza tym, kredyt konsolidacyjny jest obsługiwany przez jeden bank, dlatego też jego koszty są mniejsze niż koszty kredytów spłaconych za jego pośrednictwem. Kredyt konsolidacyjny likwiduje konieczność pamiętania o terminach spłaty wszystkich rat zobowiązań kredytowych. Kredytobiorca uzyskuje jedną ratę, która może mieć niższą wartość, dzięki wydłużeniu okresu spłaty kredytu. Kredyt konsolidacyjny zwykle jest niżej oprocentowany, niż na przykład kredyt gotówkowy czy samochodowy, co również przynosi oszczędności dla kredytobiorców.

Zdjęcie: fotolia all rights reserved