Szybkie kredyty

Atrakcyjny wyjazd wakacyjny, konieczność przeprowadzenia natychmiastowego remontu, czy też wymiana zepsutej lodówki – to wszystko pociąga za sobą nagły wydatek. Jeśli nie posiadamy własnych oszczędności, musimy pozyskać środki finansowe z innego źródła. Bank może nam udzielić szybkiego kredytu, ale najczęściej mamy na niego szansę wyłącznie w takim banku, w którym mamy już swoją historię.

Banki i szybkie kredyty

Szybki kredyt w banku może być udzielony w formie linii kredytowej w rachunku bieżącym, debetu lub kredytu gotówkowego, wypłacanego natychmiast klientowi. Bank ma pewność, że klient, który ma w nim swój rachunek osobisty, jest wiarygodnym kredytobiorcą, dlatego też w jego przypadku procedura kredytowa jest ograniczana do minimum. Pożyczki bankowe zwykle nie opiewają na wysokie kwoty i nie wymagają zabezpieczenia spłaty kredytu. Są oprocentowane wyżej, niż kredyty hipoteczne, bowiem teoretycznie ryzyko braku spłaty kredytu w tym przypadku jest większe, niż w odniesieniu do kredytu z zabezpieczeniem hipotecznym.

Brak historii kredytowej w banku lub nieposiadanie konta bankowego zdecydowanie ogranicza nam możliwość zaciągnięcia szybkiej pożyczki. Kredyty na dowód w bankach w zasadzie nie funkcjonują, z uwagi na wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacje, narzucające na instytucje bankowe obowiązek sprawdzania każdorazowo w procesie kredytowym historii kredytowej klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli historia ta jest negatywna, w znakomitej większości banki odmówią klientowi kredytowania. Musi więc on wówczas poszukać innego sposobu na szybki kredyt. Alternatywą dla takiego klienta są instytucje para bankowe, funkcjonujące poza rynkiem bankowym, udzielające tzw. pożyczek chwilówek.

Sfera parabanków

Jeśli chcemy uzyskać kredyt bez zaświadczeń, dosłownie w kilka minut, możemy zwrócić się o finansowanie do parabanku. Firmy pożyczkowe nie muszą kontrolować historii kredytowej klientów w BIK, dlatego też są w stanie zaoferować pożyczki każdemu, kto tylko się do nich zgłosi. Pożyczki bez BIK są ich specjalnością. Firmy te ponoszą automatycznie zwiększone ryzyko braku spłaty pożyczki wraz  z odsetkami . Nie wiedzą, czy klient, któremu udzielają pożyczki bez BIK jest rzetelnym kredytobiorcom i czy jego sytuacja finansowa jest wystarczająca do spłaty zobowiązania w przyszłości. Z uwagi na taki stan rzeczy, firmy pożyczkowe najczęściej oferują pożyczki z wysokim oprocentowaniem.

Klient powinien przeanalizować bardzo dokładnie ofertę na szybki kredyt z parabanku. Nie wszystkie firmy działające na tym rynku są uczciwe. W wielu można znaleźć ofertę na pożyczki z relatywnie niskim oprocentowaniem, ale przy głębszym zapoznaniu się z ofertą może się okazać, że oprocentowanie to jest podane w skali miesiąca, a nie jak w przypadku kredytów bankowych – w skali roku.

Nie można uogólniać i twierdzić, że zawsze zaciągając kredyt bez zaświadczeń w firmie działającej na rynku pożyczek parabankowych, zapłacimy horrendalnie wysokie koszty kredytowe. Wiele firm od lat z powodzeniem udziela pożyczek bez BIK, a klienci są zadowoleni z ich usług. Dzięki ich działalności mogą w krótkim czasie uzyskać pożądane środki finansowe i spożytkować je w sobie właściwy sposób.

Zdjęcie: Fotolia all rights reserved