Kredyt gotówkowy czy leasing na samochód - co lepsze?

Zakup samochodu na firmę pociąga za sobą wysokie koszty. Można je pokryć z oszczędności firmowych albo ze źródeł zewnętrznych. Owymi źródłami mogą być kredyty gotówkowe albo na przykład popularny leasing samochodowy. Pytanie tylko, która opcja finansowania zewnętrznego stanie się korzystniejsza dla przedsiębiorcy kupującego samochód. A więc leasing czy kredyt?

Kredyt gotówkowy na wszystko

Jeśli klient zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego na zakup samochodu, może wydatkować uzyskane w ten sposób pieniądze na dowolny cel kredytowy. W praktyce więc przedsiębiorca może zaciągnąć wyższy kredyt, aby dodatkowo, w ramach planowanej inwestycji, mieć na przykład pieniądze na zainstalowanie w firmowym aucie instalacji gazowej. Dowolność spożytkowania pieniędzy pochodzących z kredytu gotówkowego to jego niewątpliwa zaleta. W przypadku leasingu samochodowego nie ma takiej możliwości. Pieniądze uzyskuje się wyłącznie na zakup samochodu i nic poza tym.

Koszt takiego kredytu na samochód to prowizja za udzielenie kredytu oraz raty kredytowe, do których doliczane jest oprocentowanie. W przypadku kredytu gotówkowego, przedsiębiorca może rozliczyć koszty utraty wartości auta systematycznie i po równo, w ciągu 5 lat jego użytkowania. Ponosi również koszty podatku VAT, który musi rozliczyć w jednym miesiącu.

Jeśli klient zaciąga kredyt gotówkowy w banku, w którym posiada również konto i długą historię współpracy, formalności związane z jego przyznaniem nie będą trwały długo. W innym przypadku bank skrupulatnie zbada zdolność kredytową klienta i sprawdzi jego historię kredytowania w BIK.

Leasing samochodowy specyficzną formą finansowania inwestycji

Zakup samochodu na firmę finansowany przez leasing samochodowy obejmuje działania polegające na użyczeniu przez leasingodawcę leasingobiorcy przedmiotu leasingu, czyli w tym przypadku samochodu. W przypadku leasingu auta wymagania odnoszące się do klienta są dużo niższe, niż w odniesieniu do kredytu gotówkowego. Na ogół też leasing będzie miał korzystniejsze oprocentowanie niż kredyt, dzięki czemu przedsiębiorca kupujący samochód w ten sposób ponosi niższe koszty inwestycji.

Kosztem leasingu auta są raty leasingowe, lub czynsz leasingowy. Firma korzysta na leasingu samochodowym w ten sposób, że ta forma zewnętrznego finansowania pozwala na zwiększenie w dowolnym momencie kosztów i opłacanie niższego podatku dochodowego. W leasingu spłatę podatku VAT doliczonego do ceny zakupu środka trwałego, jakim jest samochód, można rozłożyć na kilka lat.

O wiele szybciej można sfinalizować umowę leasingu samochodowego niż kredytu gotówkowego, z uwagi na brak zabezpieczeń  i brak konieczności badania wiarygodności i zdolności kredytowej klienta.

A zatem leasing czy kredyt?

Zastanawiając się czy wybrać leasing czy kredyt na samochód, dobrze wziąć pod uwagę skutki takiego finansowania. Z uwagi na niższe koszty finansowania jak również na krótki czas realizacji spraw formalnych, korzystniejszy wydaje się leasing samochodowy, a nie kredyt gotówkowy. Niemniej jednak, zaletą kredytu jest możliwość sfinansowania z niego za jednym razem nie tylko zakupu samochodu.

Zdjęcie: Fotolia all rights reserved

Masterlease

  • leasing samochodów nowych i używanych
  • leasing konsumencki - Przyjazne Auto!
  • wynajem Elastyczny - alternatywa dla leasingu
  • programy Partnerskie - dodatkowe rabaty od cen samochodów
 

GETIN Leasing

  • leasing konsumencki do 84 m-cy
  • leasing samochodów osobowych i dostawczych od 1% Opłaty Wstępnej
  • leasing bez VAT na używane pojazdy
  • leasing na START już od pierwszego dnia działalności