Co należy o skupie złomu?

Punkt skupu złomu jest miejscem, gdzie można sprzedać niepotrzebne, zalegające rzeczy a dodatkowo zdobyć trochę gotówki. Co więcej na niektórych złomowiskach, można również zakupić używane części do samochodów. Taki punkt skupu złomu znajduje się np. w Lubartowie. Oddawanie starych przedmiotów na skup pomaga w dbaniu o środowisko naturalne. Dlatego wiele osób decyduje się zawieźć zalegające metale na skup, nawet jeśli jest on oddalony o kilka kilometrów. Mimo wszystko nie każdy do końca wie jakie rzeczy można sprzedać w takim miejscu. Czy skup skupuje wszystkie metale? Mało kto wie, że takie rzeczy należy zawczasu odpowiednio przygotować poprzez ich wyczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie przyjmie aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych folią. Dlaczego? Ponieważ takie surowce nie mogą zostać przetworzone. Pomimo tego warto włożyć odrobinę wysiłku, odpowiednio przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i otrzymać trochę pieniędzy. 

Jakie surowce można sprzedać na skupie złomu?

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile zbędnych metalowych rzeczy zalega nam w domu, a można sprzedać je z zyskiem. Czym jest złom? Dokładnie mówiąc są to wszelkiego typu odpady nie nadające się do użytku zrobione z metali i ich stopów, które jednocześnie nadają się do recyclingu. Takie niepotrzebne przedmioty można stopić i otrzymany z nich metal ponownie wykorzystany. Co właściwie można sprzedawać na takim skupie? Najczęściej sprzedawane rzeczy to np.: części samochodowe, różnego typu blachy, puszki po napojach, zbrojenia wyjęte z rozbiórek, a także metalowe odpady produkcyjne czy budowlane. 

Ile można dostać pieniędzy na takim skupie?

To, ile dostaniemy pieniędzy sprzedając metale do skupu zależy na pewno od tego, jaki to będzie metal. Niewątpliwie skupy kupują wszystkie metale, ale niektóre są droższe a inne tańsze. Najpopularniejsze, a zarazem najczęściej oddawane metale to stal, żeliwo i aluminium. Minusem jest to, że ich cena nie jest zbyt wysoka. Można otrzymać od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Mimo to, opłaca się je sprzedawać, ponieważ są łatwo dostępne. Szacuje się, że zbierając metalowe niepotrzebne rzeczy w domu można zyskać nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zarobić najwięcej? Zdecydowanie najdroższe są metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz a także miedź. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Dlaczego tak jest? Na pewno z tego, że są to metale które przewodzą ciepło i prąd. Kolejną ich pożądaną cechą jest bez wątpienia to, że w czasie recyclingu praktycznie nie ma strat surowca. Ponadto koszty wydobycia takich metali są znacznie wyższe od kosztów odzysku. 

Sprzedaż odpadów na skupie – jak je przygotować?   

Przed oddaniem metalowych przedmiotów na złom należy pamiętać o kilku zasadach. Nade wszystko takie rzeczy powinny być wcześniej dobrze przygotowane, aby cały proces sprzedaży przebiegał szybko i bez zakłóceń. Przede wszystkim takie przedmioty muszą być wyczyszczone ze zbędnych materiałów jak papier, folia, szkło. Kolejną istotną kwestią jest właściwa segregacja. Przed udaniem się na złom należy osobno odłożyć stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Przede wszystkim jest to bardziej korzystne dla sprzedającego. Kiedy jakaś rzecz zawiera kilka metali zostanie on zważony i zakupiony w cenie żelaza, nawet jeśli znajdują się tam elementy z kosztownej miedzi, czy cyny. 

Jak oddać samochód na skup złomu? 

Sporo skupów, które są do tego przystosowane skupuje również niepotrzebne, zniszczone samochody. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i pojedynczych elementów. Często jest to jedyny sposób na legalne pozbycie się auta nadającego się tylko do kasacji. Jakiś czas temu aby oddać taki pojazd na szrot trzeba było wnieść opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Obecnie zrezygnowano z niej i na sprzedaniu szrota można nawet zarobić. 

Skup złomu – czego nie przyjmie?

Wiele więcej osób oddaje niepotrzebne, metalowe rzeczy na złom. Takie miejsca często kupują prawie wszystko, aczkolwiek jest kilka wyjątków. Jakie dokładnie? W skupach złomu na pewno nie sprzedamy monet będących aktualnie w obrocie. Następną rzeczą, której nie da się legalnie spieniężyć na złomie są znaki drogowe, co raczej jest oczywiste. Oczywiście taki punkt nie może przyjmować również torów kolejowych czy tramwajowych, również kiedy możemy udokumentować, że weszliśmy w ich posiadanie legalnie. Pomimo tego opłaca się czasami zrobić w domu czy piwnicy gruntowne porządki i niepotrzebne, metalowe przedmioty oddać na złomowisko. Jest to o wiele bardziej opłacalna opcja niż trzymanie w domu. Ważne jest to, że oprócz zysku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy przedmiot zyska drugie życie.

Jak założyć skup złomu?

Skupy złomu są bardzo popularne, w związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się na ich otwarcie. Oczywiście należy dysponować odpowiednim miejscem, gdzie można magazynować tego typu odpady. Aby otworzyć taką działalność trzeba otrzymać właściwe zezwolenie z gminy na terenie której będzie się znajdowało złomowisko. Jeżeli potencjalny przedsiębiorca posiada aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.

About the Author

You may also like these