Co turysta może zobaczyć w Świętokrzyskim?

Wiele regionów w Polsce pozostaje słabo rozpoznanymi wśród turystów. Często niesłusznie, gdyż każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś wyjątkowym.

Podobnie rzecz ma się z województwem Świętokrzyskim - każdy spotka tu coś dla siebie. Miłośnicy historii mają możliwość zwiedzania zamków i zabytkowych miast. Są tu także malownicze góry i inne cuda natury. Całkiem popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są warte obejrzenia w Kielcach i okolicach? Na dole, krótki przewodnik.

Województwo Świętokrzyskie - historyczne centrum kraju

Teren województwa Świętokrzyskiego odegrał niemałą rolę w historii Polski. Swego czasu tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych pagórków i lasów szlachta budowała zamki. Rozwijał się także handel i klasa miejska.

Dziś pozostałości tamtych czasów można podziwiać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych punktów na mapie powinien być Sandomierz - Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w owym czasie miasto było jednym z głównych przystanków karawan kupieckich udających się ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto teren ten jest pełen starych zamków. Część z nich utrzymała się w niezłym stanie. Z pozostałych zostały ruiny. Nie zmienia to wcale faktu, że wiele tych miejsc pachnie historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza - Wiślica - to miejsca, które powinien zobaczyć każdy fascynat historii.

Niejednokrotnie w okolicy zamków i pałaców, które umieszczone są między piękną naturą można znaleźć komfortowe noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to decyzja, który(a) pozwala poczuć ten region w stu procentach.

Oko w oko z naturą - agroturystyka Świętokrzyskie

Agroturystyka Świętokrzyskie to fantastyczna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Obszar ten słynie z uroczych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zatrzymując się w gospodarstwie agroturystycznym mamy możliwość próbowania darów ziemii najlepszego sortu.

Zwiedzanie gospodarstw i oglądanie z bliska pracy ich gospodarzy może być świetnym relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w regionie Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owite są różnymi legendami co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Tutaj też spotkamy najstarszy polski dąb - Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być też czynny wypoczynek - rejsy po Wiśle i po Nidzie bądź zwiedzanie jaskini Raj. Są to alternatywy, które z pewnością pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Za to dla chcących regeneracji, województwo Świętokrzyskie oferuje miejscowości zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Wskazane miejsca to tylko część bogactwa jakie ma ten region Polski. Bezsprzecznie warto poświęcić parę dni by sprawdzić jak działa agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje turystom.

About the Author

You may also like these