Co wchodzi w zakres obowiązków księgowej?

Kiedy posiadamy swoją działalność gospodarczą, zawsze będziemy musieć korzystać z pomocy księgowej. Nie istotne czy zdecydujemy się na bezpośrednie zatrudnienie w naszej firmie na etat, albo skorzystamy z pomocy biura księgowego, tak czy inaczej, każdy przedsiębiorca będzie potrzebował usług księgowych. Jaki jest zakres obowiązków księgowej?

Zawód, który uważa się za niezbyt interesujący.

Dużo ludzi twierdzi, iż zawód księgowej nie nie jest zbyt porywający. Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że jest to tylko dokumentacja i cyferki, które trzeba tylko przenieść do systemu lub schematycznie wzajemnie dopasować. Jednak nic bardziej mylnego. Zawód księgowej to ciężka i skomplikowana praca, która wymaga ogromne dozy skupienia i wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i prawa.

Jakie są obowiązki księgowej?

Zakres obowiązków księgowej w Gdyni jest naprawdę bardzo duży. Do najważniejszych obowiązków księgowej należy w pierwszej kolejności:

  • zadbanie o poprawne rozliczenie finansowe firmy - zwłaszcza to dotyczące Urzędu Skarbowego i ZUSU-u.
  • Rozliczenie współpracy z klientami i kontrahentami przedsiębiorstwa
  • Prowadzenie dokładnej ewidencji księgowej - zależy od tego, na podstawie czego się rozliczamy - ryczałt, księga przychodów i rozchodów czy pełna księgowość - wszystko to będzie w rękach księgowej.
  • rozliczenie podatku VAT, w tym także wystawianie i rozliczanie faktur
  • ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych
  • złożenie deklaracji podatkowej - wypełnienie a także wysyłanie ich w wyznaczonym czasie do organu podatkowego

Lepiej zatrudnić swoją księgową czy wynająć biuro księgowe?

Wiele zależy od tego, jaki typ przedsiębiorstwa i jaki mamy sposób zarządzania. Dla osób, które są częstych delegacjach i lubią załatwiać swoje biznesy za pomocą komputera lub telefonu, znacznie lepszym rozwiązaniem, jest wynajęcie biura rachunkowego. Kontakt z biurem możemy mieć telefonicznie, dokumentacje i faktury przesyłać mailowo lub ewentualnie podwozić na wskazany adres. Decydując się na takie rozwiązanie zaoszczędzimy na kosztach zatrudnienia kolejnego\osobnego pracownika oraz na wyposażeniu go, w odpowiednie narzędzia potrzebne w tym zawodzie. Księgowa w takich miastach jak Gdynia, Poznań albo Wrocław będzie łatwa do znalezienia, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na biuro księgowe.

About the Author

You may also like these