Czy fotowoltaika jest warta swojej ceny?

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Jest to efekt zalet, które można jej przypisać. Panele słoneczne to coraz częstszy widok w Polsce. Wiele osób, które dopiero bierze pod uwagę ich montaż zastanawia się na tym, jaka jest ich cena oraz od czego ona zależy. Zobaczmy co ma wpływ na to, ile kosztuje fotowoltaika.

Jakie są zalety założenia paneli słonecznych?

Zacznijmy od tego dlaczego w ogóle warto montować panele słoneczne. Fotowoltaika zamienia energię słoneczną na energię elektryczną. Dzięki temu panele słoneczne pozwalają nam na niezależność od dostawcy prądu. Jeśli mieszkamy w okolicy, w której często mają miejsce awarie skutkujące przerwami w dostawie energii elektrycznej, fotowoltaika sprawdzi się bardzo dobrze. Dodatkowo pozwala ona uniknąć rosnących cen prądu. Fotowoltaika jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska naturalnego. Panele słoneczne w czasie pracy nie emitują gazów czy pyłów, które negatywnie wpływają na przyrodę. Nie generują hałasu, co oznacza, że obecność paneli słonecznych nie wpływa negatywnie na komfort mieszkania w domu. Panele słoneczne są bezobsługowe, a raz zamontowane posłużą wiele lat.

Zobacz ofertę firmy Eco-synergia - województwo Pomorskie to obszar ich działania.

Cena fotowoltaiki a miejsce montażu

Tym, co wpływa na koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej jest między innymi miejsce montażu. Optymalnie jest, jeśli panele słoneczne można zamontować na dachu , nie wprowadzając na nim żadnych poprawek. Wówczas cena będzie najniższa. Może jednak zdarzyć się tak, że panele muszą znaleźć się na gruncie. W takiej sytuacji koszt będzie większy o budowę specjalnej konstrukcji , a także przygotowanie przekopu po to, aby połączyć instalację fotowoltaiczną z domem.

Warto również zapoznać się z realizacjami firmy Sollab - również województwo Pomorskie

Doświadczone firmy drożej wyceniają położenie fotowoltaiki

Najczęściej jest tak, że cena zależy od doświadczenia wykonawcy. Doświadczone firmy, które od dawna działają na rynku paneli słonecznych mają w wielu wypadkach nieco wyższe stawki. Oszczędzanie na fotowoltaice się jednak nie opłaca. Firma, która dopiero zaczyna swoją działalność na tym rynku może wykonywać instalację niewłaściwie. Zawsze jest też ryzyko błędnego obliczenia mocy, jaką powinna mieć instalacja.

Lokalizacja a cena fotowoltaiki

Decydując się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, zawsze trzeba pamiętać, że w większych miastach takich, jak Rybnik, Białystok, Bytów czy Gdańsk ceny są nieco wyższe. Mimo to na instalację paneli słonecznych warto się zdecydować.

Rozmiar instalacji a cena

Im większa instalacja, tym oczywiście więcej trzeba wydać na jej montaż. Podobnie jest wtedy, kiedy panele muszą charakteryzować się większą mocą. Warto jednak pamiętać, że wielkość instalacji zawsze musi być dopasowana do gospodarstwa domowego. Nie jest więc najlepszym pomysłem zmniejszanie jej po to, aby zapłacić mniej.

Czy na fotowoltaikę można otrzymać dofinansowanie?

Jeżeli chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną, a jednocześnie zależy nam na tym, aby zapłacić jak najmniej, warto zdecydować się na dofinansowanie. Aktualnie dostępne są różne programy, które dają szansę na otrzymanie dofinansowania do paneli słonecznych. Fotowoltaika to rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Z pewnością poniesiony wydatek zwróci się w ciągu kilku najbliższych lat.

About the Author

You may also like these