Czy muszę mieć konto firmowe?

Prowadzenie firmy wiąże się z regularnymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, oraz z Urzędem Skarbowym. Trzeba to wykonywać tylko przy użyciu konta bankowego, ponieważ instytucje te przyjmują tylko transakcje bezgotówkowe. Dlatego można powiedzieć, że założenie konta firmowego jest niezbędne, aby móc zarządzać firmą. Jest to fakt, który nikogo nie powinien dziwić. Dlatego wielu przedsiębiorców po zarejestrowaniu firmy swoje kroki kieruje do banku, aby założyć konto firmowe. Jednka dużo przedsiębiorców zastanawia się, czy może używać swoje konto osobiste, aby móc dokonywać rozliczeń składkowych i podatkowych? Bez wątpienia konto firmowe jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, umożliwia stosunkowo łatwe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę konieczne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto prywatne?

Konto firmowe – co na to prawo

Konto firmowe pozwala swobodnie operować finansami firmy. Umożliwia również stosunkowo proste rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych i. Można powiedzieć, że konto firmowe jest bardzo podobne do tego osobistego, czyli pozwala wypłacać gotówkę, czy płacić kartą. Czy przepisy zobowiązują do posiadania osobnego konta firmowego? Prawo nie określa tego jednoznacznie. Nie ma paragrafu, który nakładałby obowiązek zakładania osobnego konta. Czyli w teorii można korzystać z konta osobistego, również aby móc rozliczać się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wtedy w czasie rejestracji działalności gospodarczej należy jedynie podać numer konta osobistego.

Konto osobiste i firmowe w jednym – czy to dobre rozwiązanie? 

Jak już wspomniano wyżej, nic nie stoi na przeszkodzie aby posiadać jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Mimo wszystko należy zadać sobie pytanie – czy to dobre rozwiązanie? W praktyce to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Na takim rachunku bankowym robi się bałagan, gdyż nie rozdziela on transakcji firmowych i prywatnych. Może to rodzić spore problemy szczególnie jeśli dojdzie do kontroli, przez urząd skarbowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma obowiązek wyjaśnić, które transakcje związane są z zarządzaniem firmą. Poza tym jest to spore utrudnienie w codziennym zarządzaniu domowym budżetem a także finansami firmy. Wyjątkiem może być mikroprzedsiębiorstwo, którego jedyne transakcje to te związane z ZUS i urzędem skarbowym. Należy jedynie pamiętać, że rozliczenia z tymi instytucjami dokonuje się przy użyciu rachunku bankowego, którego numer został podany przy zakładaniu firmy.

Rachunek firmowy – biała lista podatników VAT

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tym przypadku istnieje wyjątek od reguły. Podatnicy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT z całą pewnością muszą założyć konto firmowe. Zwłaszcza, jeśli przelewy przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. Wówczas trzeba sprawdzić, czy numer bankowy płatnika jest na białej liście podatników VAT, która jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z prawem na takiej liście może znaleźć się tylko i wyłącznie konto firmowe. Zignorowanie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Konto firmowe – jak wybrać najlepsze?

Jak widać założenie konta firmowego jest nie tyle przymusem, co ułatwieniem dla podatnika, z tego powodu bez wątpienia warto je założyć Mimo wszystko oferta banków jest bardzo szeroka i niełatwo wybrać najodpowiedniejszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze konto bankowe? Zapoznając się z ofertą banków warto kierować się tym samym, co w przypadku poszukiwania konta osobistego. Oczywiście bardzo ważną kwestią jest brak opłat za prowadzenie rachunku bankowego. Stały, comiesięczny koszt może być sporym utrudnieniem szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w znacznej większości zakłada bezpłatne prowadzenie, to mimo wszystko trzeba być ostrożnym. Należy wziąć pod uwagę, że bezkosztowe prowadzenie konta bankowego może być związane z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest koszt wydania oraz utrzymania karty płatniczej. Często można skorzystać z karty płatniczej przypisanej do konta firmowego, a najlepsze oferty zakładają brak ukrytych opłat. Pomimo tego także w tej sytuacji może się to wiązać z określonymi warunkami. Zazwyczaj jest to pewna ilość transakcji w miesiącu. Używając konta firmowego często przedsiębiorcy muszą wypłacić gotówkę, a nie mają czasu, aby udać się bezpośrednio do banku. Z tego powodu warto szukać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bezpłatna. Z całą pewnością podstawą przy posiadaniu konta firmowego jest dokonywanie przelewów, co bezdyskusyjnie musi być bezpłatne. Uiszczanie opłat za każdy przelew wychodzący może za bardzo obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie znaleźć najlepsze konto firmowe?

Banki często reklamują swoje oferty w mediach. Pomimo tego nie warto od razu decydować się na pierwszą lepszą ofertę jaką znajdziemy. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z darmowych rankingów kont firmowych. Wówczas można porównać rozmaite oferty banków w bardzo łatwy sposób. Ranking kont firmowych jest na bieżąco aktualizowany, dlatego możemy mieć pewność, że taka oferta jest w danej chwili aktualna. 

About the Author

You may also like these