Czym różni się kredyt gotówkowy od bezgotówkowego?

Aktualnie branie kredytu stało się codziennością. Kupujemy telewizor na raty, kupujemy samochód na kredyt oraz bierzemy kredyty hipoteczne na budowę domu. Możemy brać pożyczki po wypełnieniu krótkiego formularza, a banki rywalizują w ofertach kredytów gotówkowych. Czy wiemy jakie są różnice pomiędzy kredytami gotówkowymi i bezgotówkowymi? Czy oglądamy rankingi kredytów gotówkowych, czy może bierzemy taki z banku, w którym mamy konto, bo jest to najprostsze?

Typy kredytów - jakie wyróżniamy?

Jeden z łatwiejszych do dostania kredytów jest kredyt konsumpcyjny, inaczej zwany gotówkowym. Tego typu kredyt otrzymujemy przeważnie na parę miesięcy maksymalnie do kilku lat i możemy zrobić z nim co tylko chcemy. Kolejny kredyt, który jest bardzo często wybierany, to kredyt hipoteczny. Zaciągany jest on aby kupić albo wybudować nieruchomość i raty płacone są bardzo często przez kilkadziesiąt lat. Tego typu kredyty z powodu wysokiej kwoty i długiego czasu spłacania przeważnie mają najniższe oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny - kolejny typ, który tak naprawdę łączy kilka kredytów w jeden. Co za tym idzie do spłacenia posiadamy jedynie jedną ratę i nie mamy obaw, że o czymś zapomnimy. Na koniec dobrze jest napomknąć również o karcie kredytowej oraz kredycie ratalnym. Można je zaliczyć do najłatwiej dostępnych kredytów, ponieważ przeważnie nie musimy nawet iść do banku aby je otrzymać. Bardzo często też są one bez oprocentowania, pod warunkiem że spłacamy zobowiązanie terminowo.

Kredyt gotówkowy i bezgotówkowy - czym się różnią?

Należy wspomnieć, że kredyt nie jest pożyczką, kredyt jest udzielany tylko przez banki, albo organizacje, które posiadają zgodę KNF. To jak banki mogą pracować opisane jest bardzo dokładnie w rozporządzeniu na temat kredytu konsumenckiego, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, przy których zastosowanie mają paragrafy z kodeksu cywilnego.

Poza pożyczkami wyróżnić możemy kredyty gotówkowe oraz bezgotówkowe. Różnią się bardzo prostą rzeczą, ale dziwić może, że kredyty bezgotówkowe, to nie jest jeden produkt, ale kategoria, w którą wlicza się parę różnych kredytów. Kredyt gotówkowy, zwany także konsumenckim, to kredyt, z którego środki dostajemy prosto na nasz rachunek i możemy wydać je na dowolny cel. Banku nie interesuje czy przeznaczymy je na nowy telewizor, remont, czy na podróże. Kredyt jest przyznawany na ustaloną kwotę i na to, czy go otrzymamy wpływa m.in. obliczona zdolność kredytowa, oraz zarobki. Za taki kredyt zawsze pobierane są opłaty w formie prowizji albo oprocentowania. Takie kredyty przyznawane są na okres kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to w rzeczywistości kategoria, gdzie znajduje się parę różnych produktów, na przykład:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na rachunku bankowym.

Co jest największą różnicą między kredytem gotówkowym, a produktami bezgotówkowymi? Otrzymując jeden z kredytów wymienionych powyżej nie otrzymujemy pewnej gotówki, którą możemy wypłacić, wydać na dowolny cel, albo schować na lokacie. W przypadku kredytów hipotecznych środki przeznaczane są na zakup domu i przeważnie nie mamy do nich dostępu. Kredyt konsolidacyjny łączy nasze inne kredyty, więc ponownie - nie otrzymujemy przelewu na rachunek. Przy karcie kredytowej i linii kredytowej na koncie bankowym, jesteśmy w stanie pieniądze wydać na dowolny cel, jednak jest to najczęściej niewielka kwota i nie nam się jej przykładowo wypłacić w bankomacie, często też nie wykonamy przelewu za środki z karty kredytowej.

Czy kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie?

Kredyty gotówkowe w większości osiągalne są dla dużej grupy osób, pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej. Nie jest istotne czy jesteś studentem, obywatelem innego kraju czy rolnikiem, z pewnością znajdziesz bank, gdzie po uzupełnieniu wniosku i dostarczeniu dokumentów otrzymasz kredyt konsumpcyjny. Wskazówki o tym w jakim banku możesz ubiegać się o kredyt i w którym miejscu otrzymasz najlepsze warunki dobrze jest zobaczyć w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy musi sam zadecydować czy opłaca się korzystać z kredytów gotówkowych. Powinno się wziąć pod uwagę, że zawsze musimy bankowi płacić większe sumy, niż od niego pożyczyliśmy. Jeśli bardzo potrzebujemy wziąć kredyt gotówkowy to najlepiej wyszukać w rankingu kredytów gotówkowych, w którym banku jest najlepsza oferta i iść właśnie do niego i nie wybierać najprostszej opcji jaką jest branie kredytu w banku, w którym mamy rachunek.

About the Author

You may also like these