Czym zajmuje się groomer?

Jednym z nowych zawodów, który w ostatnich latach zdobywa zainteresowanie jest zawód psiego fryzjera. Wraz z rosnącą świadomością dotyczącą pielęgnacji nad zwierzętami powstaje coraz więcej salonów oferujących zabiegi kosmetyczne dla naszych pupili.

Groomer Bytom to zajęcie przeznaczone głównie dla pasjonatów zwierząt. Dotychczas fani zwierzaków mogli spełniać swoje zamiłowania w weterynarii. Groomer stanowi opcję dla wszystkich, którzy nie chcą przechodzić przez skomplikowane studia.

Czym konkretnie zajmuje się groomer? Jakie przymioty mogą być pomocne w tym fachu? Co trzeba zrobić by zostać psim fryzjerem?

Jakie obowiązki stoją przed groomerem?

Choć ogólnie groomer przedstawiany jest jako psi fryzjer, nie jest to stuprocentowa prawda o tym zawodzie. Groomer nie strzyże tylko psów, ale również koty.

Co więcej praca groomera nie ogranicza się wyłącznie do strzyżenia. Wykonuje on też inne zabiegi kosmetyczne - przycina paznokcie, czyści ciężko dostępne miejsca i przygotowuje zwierzaki do różnego typu pokazów.

Innym z obowiązków groomera jest skrupulatna dezynfekcja i dezynsekcja zwierzęcia. Wszelkie robactwo musi być usunięte z sierści pupila. Praca nad tym zagadnieniem pozwala wyeliminować ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości, przenoszonych przez insekty.

Żeby skutecznie wykonywać swoją pracę groomer powinien dysponować odpowiednim instrumentarium. Niezbędne jest osobne pomieszczenie do zabiegów odkażających.

Groomer pracuje również w otoczeniu, w którym spotyka różne bakterie i wirusy. Jego celem jest bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co za tym idzie, jest on zobligowany do regularnego czyszczenia swojego miejsca pracy i narzędzi, które stosuje.

Jaką osobą powinien być groomer?

Bez cienia wątpliwości zawód groomera nie jest dedykowany dla każdego. By sprawdzić się w tym zajęciu warto prezentować zestaw pewnych przymiotów.

Przede wszystkim groomerem nie zostanie osoba, która nie lubi czworonogów. Właściwe podejście to w tej branży bardzo wiele. Zazwyczaj zwierzęta buntują się gdy mowa o działaniach kosmetycznych.

Groomer powinien w związku z tym być w stanie do zapanowania nad nawet niesfornymi zwierzakami. Mocno oczekiwaną cechą jest tu cierpliwość.

Psiemy fryzjerowi potrzebna jest również kreatywność - pozwala ona nie tylko poradzić sobie z zachowaniem psa czy kota. Jest to też element, który pozwala gustownie wystylizować zwierzę i przygotować je do pokazów lub codziennej, eleganckiej prezencji.

Co trzeba zrobić by zostać groomerem?

Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą ze zwierzętami, warto rozważyć kurs groomerski. Graduacja kilkudziesięciu godzinnego kursu uprawnia jego absolwentów do podjęcia pracy w zawodzie groomera.

Podczas kursu uczestnik zdobywa informację na temat pielęgnacji zwierząt od strony teoretycznej i praktycznej. Poznawane są typy sierści, uczeń zgłębia też wiedzę z zakresu trymowania i czyszczenia czworonogów.

Całość szkolenia wieńczona jest egzaminem, który składa się z dwóch części. Część teoretyczna zawiera zestaw pytań, sprawdzających ogół wiedzy o świecie zwierząt i groomingu. W części praktycznej, przyszły groomer, przygotowuje fryzurę wskazanemu zwierzęciu pod opieką egzaminatora - wykwalifikowanego groomera.

About the Author

You may also like these