Dlaczego warto zwrócić uwagę na kotły na biomasę?

Polska jest niewątpliwie państwem posiadającym duże złoża węgla. Dlatego nadal jest to najpowszechniejsza metoda ogrzewania domów. Niestety, w dłuższej perspektywie nie jest to dobre wyjście dla środowiska naturalnego. Należy więc pomyśleć się nad alternatywnymi metodami, które nie wpłyną negatywnie na jakość powietrza. Jednym z takich rozwiązań coraz powszechniejszych w ostatnim okresie są kotły na biomasę. W tych kotłach pali się pellet, czyli odpad z roślin, który wydziela niewielką ilość zanieczyszczeń. Czy warto zainwestować w ten sposób? Czym dokładnie jest pellet i jak powstaje?

Źródło:Domusa - kotły na biomasę

Czym dokładniej jest pellet?

Ciepło uzyskiwane w kotłach na biomasę powstaje dzięki paleniu pelletu. Czym on tak dokładniej jest? Najpowszechniejszym pelletem jest zrobiony z drewna, ale jest kilka odmian tego opału. Jest to granulat o długości kilku milimetrów, który produkowany jest w wyniku sprasowania pod wpływem dużego ciśnienia. Podczas jego produkcji pozbawiany jest on w dużej mierze wilgoci, która utrudniałaby jego palenie się. Dlatego jest to materiał, który sprawnie i wydajnie się spala. Istnieją następujące odmiany pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Warto pamiętać, że każdy pellet posiada odpowiednią klasę, mówiącą nam o jego jakości, a także wydajności. Do kotłów zupełnie bezobsługowych zaleca się pellet najwyższej klasy- A1. W małych kotłach posiadających w podajnik automatyczny zaleca się pellet A2 nieco niższej jakości. W przemyśle natomiast wykorzystywany jest pellet bez klasy.  Co więcej pellet dedykowany do spalania przemysłowego wyposażony jest w pewną substancję, która odpowiada za spiekanie żaru. 

Dlaczego warto ogrzewać kotłami na biomasę?

Poza podstawową zaletą jaką jest troska o środowisko, ogrzewanie za pomocą biomasy ma wiele zalet. Co więcej, odpady wyprodukowane w efekcie spalania pelletu są cennym nawozem pozwaljącym na użyźnienie ziemii. Pellet jest paliwem, które wyjątkowo szybko się rozpala, przez co w krótkim czasie uzyskuje się wysoką temperaturę, w przeciwieństwie do zwykłego drewna, przy którym ten proces jest wydłużony. Pellet łatwo się przechowuje, poza tym nie brudzi ona tak jak zdarza się to w przypadku drewna. Kolejną zaletą jaką daje ten typ ogrzewania jest komfort. Kotły na biomasę są prawie bezobsługowe, a część z nich jest zupełnie automatyczna. Najnowsze kotły same porcjują ilość pelletu, rozpalenie a nawet wygaszenie. Wówczas uzupełnianie biomasy może mieć miejsce nawet raz w tygodniu. 

Jakie wyróżniamy rodzaje kotłów na biomasę?

Na rynku powstaje coraz więcej kotłów na biomasę, zapewniające użytkownikom dużą wygodę codziennego używania. Obecnie można zakupić następujące rodzaje:
  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem- jest to bardzo tania wersja dla osób które nie mogą pozwolić sobie na droższe kotły. Ich minusem jest to, że wymagają ręcznej obsługi. W tego typu kotłach spalane jest całe paliwo, które jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem - ten kocioł jest zdecydowanie bezpieczniejszy od poprzednika, poza tym jest efektywniejszy. W tym przypadku spaliny są od razu odprowadzane do specjalnego kanału. Jednocześnie w tym kotle nie dochodzi do niezamierzonego wygaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę - są to jedne z nowocześniejszych kotłów, całkowicie bezobsługowych, dzięki czemu są bardzo wygodne w użytkowaniu. W tych wersjach znajdują się są ruchome ruszty oraz podajniki zautomatyzowane. Część kotłów samodzielnie usuwa popiół i spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę- jest to wersja kotła parowego. Ten typ jest przeznaczony przede wszystkim do produkcji gorącej wody. Metoda jego działania polega na powstawaniu procesu fluidyzacji, przez co ilość gazów cieplarnianych jest niewielka. Na rynku są są kotły atmosferyczne, a także ciśnieniowe. 

Oczywiście wybór odpowiedniego kotła zależy od zasobności naszego portfela, a także nieruchomości jaką chcemy ogrzać. Przed zakupem należy policzyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, mając na uwadze wielkość domu a także zastosowanej jego termoizolacji. 

About the Author

You may also like these