Dofinansowanie pomp ciepła w województwie pomorskim

Ze względu na ciągle pogarszający się stan środowiska naturalnego powstają coraz nowsze rozwiązania jeśli chodzi o ogrzewanie nieruchomości. Coraz więcej osób podejmuje decyzję o zastąpieniu zwykłych „kopciuchów” opalanych węglem na inne, bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Takim przykładem jest pompa ciepła, która pobiera aż 75% mocy ze środowiska i jest to z całą pewnością ekologiczne źródło ciepła. To urządzenie służy nie tylko do ocieplania domu, ale także do podgrzewania wody. 

Źródło: pompy ciepła pomorskie

Jak funkcjonuje pompa ciepła? Jaka jest zasada funkcjonowania pompy ciepła?

Pompa ciepła jest mechanizmem grzewczym, którego przeznaczenie jest takie samo jak w pozostałych metodach ogrzewania budynków – źródło grzewcze ociepla wodę, która później jest rozprowadzana po instalacji oddając ciepło, a tym samym ogrzewając dom. Różni się ona tym, że w przypadku kotłów lub pieców węglowych paliwo kopalniane jest spalane tym samym oddając energię cieplną. Pompa z kolei czerpie energię ze środowiska naturalnego i w niewielkim stopniu potrzebuje do tego pądu. Pompa zależnie od rodzaju może czerpać moc z  powietrza, gruntu albo wód podziemnych. Pompa ciepła jest prawie zupełnie bezobsługowa co jest bezdyskusyjną zaletą. Nie ma potrzeby jak w przypadku pieców węglowych regularnego dokładania paliwa. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, ponieważ pompa ciepła jest urządzeniem przy którym właściciel nie ponosi zbyt wielkich wydatków eksploatacyjnych. Poza tym co roku cena takiego urządzenia jest coraz niższa, dodatkowo można starać się o dotacje na zakup pompy. Następną korzyścią takiej pompy jest to, że nie musimy mieć dodatkowego miejsca na składowanie paliwa. Niepotrzebny jest także komin. Najpopularniejsze są pompy, które pozyskują moc z powietrza. Mogą one działać bez problemów nawet przy tem. sięgającej -28°C.

Typy pomp ciepła

Poszczególne typy pomp ciepła trochę różnią się od siebie sposobem działania, oraz źródłem energii. Wyróżniamy kilka następujących typów pomp:

  • Pompy ciepła typu powietrze-woda – jest to na pewno najpopularniejszy rodzaj pompy. Jej źródłem energii jest powietrze. W przypadku tej pompy zainstalowanie jej jest bardzo łatwe, niestety minusem jest to, że znacznie gorzej działa przy dużym spadku temperatur na zewnątrz. 
  • Pompy ciepła typu woda – woda – źródłem energii tej pompy jest woda gruntowa. {Potrzebne jest wykonanie|Wymaga to wykonania| studni czerpnej, oraz zrzutowej. Niestety, dodatkowym utrudnieniem w tym przypadku jest uzyskanie dodatkowych pozwoleń wodnoprawnych. 
  • Pompy ciepła gruntowe – tutaj źródłem energii jest ciepło pochodzące z ziemi. Tego typu pompy posiadają kolektory, czyli sondy. W zależności od metody działania mogą one być poziome lub pionowe. W sondzie jest roztwór który nie zamarza w niskich temperaturach. Pozyskuje on ciepło z wnętrza ziemi, aby następnie przekazać je do urządzenia. Niestety, takie pompy są dosyć drogie i trudne w instalacji. Natomiast ich główną zaletą jest to, że sprawnie działają nawet w wyjątkowo niskich temperaturach. 

Jak otrzymać dotację w województwie pomorskim?

Pompy ciepła są na pewno przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła, nie przyczyniającym się do zanieczyszczenia środowiska. Z tego powodu w całej Polsce powstało kilka programów oferujących dofinansowania do źródeł ciepła przyjaznych środowisku. Wysokość dofinansowania, oraz zasady jego przyznania zależne są od poszczególnych gmin, lub województw. W województwie pomorskim prowadzony jest program „Czyste powietrze”, za którego działanie odpowiedzialny jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOSiGW). Celem tego programu jest dofinansowywanie źródeł ciepła przyjaznych dla środowiska, w tym także pomp ciepła.
Oprócz dofinansowań do nowo powstałych nieruchomości, program zapewnia także pomoc finansową w sytuacji wymiany dawnych, nie ekologicznych źródeł ogrzewania. W województwie pomorskim wprowadzono limit dochodu. Pierwsza grupa beneficjentów to osoby fizyczne, będące właścicielami albo współwłaścicielami domu o dochodzie rocznym nie wyższym niż 100 tysięcy złotych, druga grupa natomiast dotyczy osób w mieszkających w gospodarstwie wieloosobowym, których miesięczny dochód nie jest wyższy niż 1960 złotych. Jak dotąd można było otrzymać tylko pożyczkę na montaż pompy ciepła, najnowsza wersja programu obejmuje również dotacje.
Pompy ciepła oraz fotowoltaika zostały objęte najwyższym możliwym dofinansowaniem w tym programie. Beneficjenci o niewielkich dochodach mogą uzyskać nawet 37 tysięcy dotacji na wymianę źródła ogrzewania oraz termomodernizację nieruchomości.  Oczywiście przed złożeniem dokumentów trzeba zapoznać się z zasadami przyznawania dotacji w swoim regionie. Każdy program dysponuje określoną pulą pieniędzy, która stosunkowo szybko się kończy, ponieważ zainteresowanie jest duże. Zmiana sposobu ogrzewania może bardzo dobrze wpłynąć na stan środowiska naturalnego, dlatego naprawdę opłąca się tym zainteresować. 

About the Author

You may also like these