Fotowoltaika a wiatr

Rokrocznie, na wielu dachach polskich domów pojawiają się nowe panele fotowoltaiczne. Popularność tego rozwiązania rośnie, a wraz z nią pojawia się również wiele pytań, jak inne różne warunki atmosferyczne mogą wpływać na te urządzenia. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jaki wpływ na panele fotowoltaiczne ma wiatr.

Jak wiatr wpływa na panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna jest narażona na każdą możliwą pogodę z uwagi na jej położenie. Największe obawy wśród właścicieli fotowoltaiki budzi grad i deszcz. Jednak, jak pokazały ostatnie warunki pogodowe w Polsce, niestety wiatr również stanowi duże zagrożenie dla naszej przydomowej elektrowni na dachu. Jeśli podmuchy wiatru są wystarczająco silne, mogą nawet uszkodzić panele fotowoltaiczne. Tylko bardzo silne podmuchy wiatru są w stanie wyrządzić szkody, ponieważ zazwyczaj panele mogą wytrzymać prędkości od 70 do nawet 100 km/h. Wszystko zależy od tego, kto i w jaki sposób wykona naszą instalację fotowoltaiczną. Duży wpływ na to ma również region polski, w którym mieszkamy. Np. nad morzem lub w górach fachowcy muszą przymocować panele solidniej ze względu na trudniejsze warunki pogodowe niż, chociażby w środkowej Polsce. Fotowoltaika w Gdyni lub Kołobrzegu, będzie się różniła od tej w innych polskich miastach. Stąd też zaczęto przywiązywać zdecydowanie większą wagę do jakości montażu, przez firmy wykonujące tego typu usługi.

Odpowiedni montaż

Najważniejsze jest to, żeby zwrócić dużą uwagę na to, jaka firma będzie dokonywała montażu, ponieważ to on odgrywa kluczową rolę. Podczas pierwszej wizyty w naszym domu, fachowcy będą oceniać, w jakim stanie jest dach, na którym będzie montowana instalacja. Od tego bowiem zależy pod jakim kątem i w jaki sposób zostaną zamontowane nasze panele fotowoltaiczne. Jeśli profesjonaliści odpowiednio zainstalują urządzenia, wtedy nie będziemy musieli się obawiać żadnych warunków atmosferycznych. Profesjonalne firmy posiadają również wiele trików montażowych, który zapewniają klientom komfort i bezpieczeństwo zarówno panelom, jak i właścicielom.

Jaką firmę fotowoltaiczną wybrać?

Przez duży wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych na rynku pojawia się również coraz więcej firm, które zajmują się sprzedażą i montażem paneli. Jednak czy każda z nich jest warta naszego zaufania? Jakimi zasadami się kierować podczas wyboru realizatora?

  • Sprawdźmy najpierw opinie oraz stronę internetową firmy – to ważne, zwłaszcza w dziej szych czasach. W internecie szukamy odpowiedzi na większość nurtujących nas pytań, zwłaszcza jeśli coś jest dla nas ważne. Kiedy będziemy szukać przedsiębiorstwa, któremu powierzymy montaż paneli, zerknijmy najpierw na ich stronę internetową – na niej powinny znajdować się najważniejsze informacje o firmie oraz jej działaniu. Jeśli będzie dla nas czytelna i ciekawa – to pierwszy dobry znak.
  • Jeśli znamy kogoś, kto już ma instalację fotowoltaiczną na dachu zapytajmy go, kto mu ja wykonywał i czy jest z niej zadowolony. Taki wywiad środowiskowy pozwoli nam lepiej przygotować się do wyboru firmy i samego zakupu.
  • Nie zawsze warto kierować się niską ceną – sprawdźmy i przeanalizujmy dokładnie wszystkie oferty. Nie zawsze to co jest tanie musi być złe, to oczywiste, jednak w przypadku paneli fotowoltaicznych, najważniejsza jest ich jakość i precyzja ekipy montażowej, ponieważ jest to nasza inwestycja w przyszłość.

About the Author

You may also like these