[Gdzie do sauny w Warszawie? Sauny w dobie epidemii

Sauna – rodzaje

            Słowo sauna pochodzi z języka fińskiego. Początkowo określeniem tym nazywano gatunek kąpieli zażywanej w charakterystycznych drewnianych pomieszczeniach zlokalizowanych na zewnątrz, blisko rozlewisk czy rzek. Z czasem zaczęło to odnosić się do specyficznych miejsc, najczęściej drewnianych. Obecnie sauny są to małe pomieszczenia stosowane do sesji termicznych. W trakcie kiedy łaźnie parowe okalają ciało gorącą parą, sauny są to małe pomieszczenia, które nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur bez pary czy wilgoci. Poziom wilgotności w powietrzu jest niski a temperatura powietrza pozostaje dostatecznie duża. 

            Aktualnie mamy możliwość używać różnego typu sauny w zależności od tego jaki rodzaj powietrza jakiego rodzaju powietrzewolimy. Sauny możemy  rozróżnić na suche, parowe oraz na podczerwień. 

Sauna sucha inaczej nazywana fińską to specjalnie przystosowane pomieszczenie, które od wewnątrz obłożone pozostaje drzewem. Drewniane ławki ustawione kaskadowo dają możliwość użytkownikom rozsiadać się na różnej wysokości. Najważniejszym urządzeniem zabiegowym w saunie został piec zaopatrzony w grzałki elektryczne, które rozgrzewają będące w nim skały. Są to specjalne kamienie, oddające ciepło do wewnątrz sauny. Ciepłota i wilgotność w komorze sauny uzależniona jest od wysokości. Najniższa temperatura jest tuż nad posadzką, a najwyższa pod sufitem. Całkiem odwrotnie sprawa przestawia się z wilgotnością, która najmniejsza jest pod sufitem, a największa pod podłogą.

Kolejnym odmianą sauny będzie łaźnia parowa, czyli rzymska, która bierze swój początek ze starych tradycji słowiańskich. Pomieszczenie to zazwyczaj nie jest zbudowane z drewna. Środek sauny parowej wyłożone jest ceramiką. Z płytek ceramicznych są także ławki. Do wewnątrz dociągnięte są kanały, które doprowadzają gorąca parę, stwarzając warunki mniej więcej 100% wilgotności. Przy tak wysokiej wilgotności, człowiek wytrzymuje temperaturę w graniach 40-60° i taka jest tutaj zachowywana. 

Ostatnim rodzajem sauny będzie sauna na podczerwień. Będzie to alternatywa dla sauny suchej, ale posiada z nią tylko jedną właściwość zbieżną. zrobiona jest z drewna, a typowy piec zastępuje się promiennikami podczerwieni, które tworzą promieniowanie IR. 

Działanie sauny

Podstawową właściwością sauny jest na zmianę przegrzewanie i schładzanie organizmu. Dlatego zabieg ten możemy rozdzielić na dwie fazy – wygrzewania oraz ochładzania. Na fazę nagrzewania powinno przeznaczyć się od 5 do 12 minut ale będzie to indywidualna kwestia każdego człowieka. Po tym etapie występuje etap ochładzania. Bardzo istotny i nieodłączny element użytkowania sauny. Stosuje się w tym celu różne sposoby: zamoczenie w beczce z chłodną wodą (poniżej 18 stopni Celsjusza), udanie się na świeże powietrze, nacieranie śniegiem i lodem a także używanie lodowatego prysznica. Żeby sauna wykazała jak największe działanie fizykoterapeutyczne, w trakcie jednego seansu należy wykonać dwu lub trzykrotnie wyżej zaprezentowany cykl, czyli etap ogrzewania, wychładzania i odpoczynek.

Saunowanie to doskonały sposób na uwolnienie się od napięcia – zarówno fizycznego, oraz umysłowego. Doskonale oczyszcza ona organizm z toksyn, zwiększa przemianę materii, regeneruje siły po wysiłku. Działanie sauny połączone z wieloma kosmetykami wpływa na wygląd naszej skóry. Wpływ sauny na ciało człowieka to tematyka wielu opracowań, można tylko wspomnieć o jej dobroczynnym oddziaływaniu na układ krążenia, bóle mięśniowe, reumatyzm.

 Jakie rodzaje saun oferuje nam Warszawa? 

 W Warszawie odnajdziemy dużo miejsc, gdzie możemy wybrać się do sauny. Stolica oferuje miejsca mające jedynie wybrane sauny lub takie, w których w swojej ofercie mają wszystkie osiągalne rozwiązania na rynku. Do wyboru mamy sauny zlokalizowane w uzdrowiskach, przy basenach oraz jest możliwość zarezerwowania sauny tylko dla dwóch osób. Warszawa oprócz zwykłych wizyt w saunach ma także do zaproponowania seanse saunowe, podczas których sauna masterzy jeszcze podnoszą temperaturę o parę stopni. 

 Sauny w dobie pandemii Covid

 Jeżeli sauny i kąpiele saunowe są tymi czynnościami, bez których nie wyobrażasz sobie przetrwania zimy ale masz obawy o swoje zdrowie przebywając w niedużych, ograniczonych pomieszczeniach z innymi ludźmi sauny do użytku domowego - producent z warszawy to wyjście wymarzone dla Ciebie. W dzisiejszych czasach każdy jest w stanie zamówić sobie saunę do domu. Sauna domową to zazwyczaj sauna sucha lub na podczerwień. Możemy je zrobić na niedużej powierzchni, gdyż dla jednej osoby starczy już 1,5m2.

About the Author

You may also like these