Hodowanie ryb we własnym stawie - co wybrać?

Świat ryb jest niezwykle wciągający(e). Praktycznie w każdym zakątku Ziemii można spotkać hobbystów z wędką w rękach. Łowią wszędzie gdzie jest to dopuszczalne - w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest też całkiem sporo osób, którzy(e) trudnią się hodowlą ryb. Od stworzeń akwariowych, do ryb hodowanych w przydomowych stawach ozdobnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe wymagają należytej opieki. Właściciel musi też wiedzieć, które z nich będą się dobrze czuć w tego typu stawie. Powinien też wiedzieć, która karma dla ryb stawowych będzie smakować nowym lokatorom oczka wodnego.

Czy warto zbudować staw ozdobny obok domu?

Warto zacząć od tego, czym właściwie są stawy ozdobne. Są tto naturalnymi bądź zbudowanymi przez człowieka zbiornikami wodnymi zajmującymi małą przestrzeń. Możliwe jest wybudowanie takiego akwenu na własnym podwórku. Rolą oczek wodnych jest najczęściej funkcja dekoracyjna.

Gospodarz indywidualnie wybiera jak będzie się prezentować jego oczko wodne. Podejmuje również wybór o tym, co będzie składać się jego mikrosystem. Mowa tu o florę i faunę. Jasnym jest, że łączy się z tym odpowiedzialność. Żeby staw ozdobny mógł być powodem do dumy dla mieszkańców domu trzeba się nim zajmować. W przeciwnym razie jego kondycja ulegnie pogorszeniu.

Które ryby najlepiej sprawdzają się w przydomowym stawie?  

Pytanie, które(a) pojawia się na samym wstępie, to które ryby wybrać w stawie ozdobnym. Wybór jest gigantyczny. Przecież istnieje tak dużo gatunków ryb. Przez wzgląd na ograniczony metraż tego rodzaju oczek wodnych, zwierzęta, które będą w nim pływać także muszą być małych rozmiarów.

Biorąc najpierw na tapet małych(e) ryb(y) stawowych(e), warto pomyśleć o karasiu(a) pospolitym(ego). Są to ryby niezwykle popularne w gronie hodowców. Karasie bardzo dobrze radzą sobie w nawet małych stawach. Co więcej, karasie są ryb dosyć wytrzymałych. Potrafią sobie dać radę w niskich temperaturach i mają niskie zapotrzebowanie na tlen. Kiedy chcemy dodać trochę koloru naszemu stawowi, dobrą ideą mogą być welony. Charakteryzują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Także jazie są dobrym wyborem. Mogą one tolerować różne mało komfortowe warunki. Nie jest im straszna też zanieczyszczona woda. Do stawów ozdobnych wybiera się jazie złote - ich ubarwienie dodaje urok niemal każdemu zbiornikom(wi).

Większe ryby również mogą znaleźć swoje miejsce w stawie. Z większych ryb popularnym wyborem okazują się karpie i amury białe. Karpie potrafią mierzyć długość nawet 90 cm. Okazują się one całkiem poczciwymi stworzeniami. Szybko zapamiętują właściciela i okazują to podpływając do niego w czasie karmienia. Warto wiedzieć, że karpie niekoniecznie trawią obecność innych ryb w stawie. Ciekawą rybą jest amur. Jest to jedna z nielicznych ryb, która potrafi się dogadać z karpiem. Amury są także pożyteczne i dbają czystości stawu dlatego, że wyjadanie(ją) nadmiar roślin w oczku.

Jak dbać o staw ozdobny?

Jeśli już zdecydujemy wpuścić ryby do naszego stawu, należy także mieć na uwadze potrzebę troszczenia się o nie. Warto dowiedzieć się jakie czynności trzeba robić wokół stawu. Potrzebna jest oczyszczanie wody i szeroko pojęte dbanie o czystość. 

Innym(ą) ważnym(ą) kwestią jest karmienie ryb. Aby miały zagwaramtowany(ą) {możliwość|prawidłowy rozwój(u) konieczna jest wysokiej jakości karma dla ryb stawowych. Karma powinna być bogata w białka pochodzenia roślinnego. Powinna też odpowiednio zbilansowana. Rynek reaguje na popyt i proponuje gotowe mieszanki pasz granulowanych i nie tylko. Przed zakupem dobrym pomysłem jest skonsultować(nie) się z przedstawicielem hurtowni. Niewątpliwie są to osoby kompetentne, które pomogą postawić na karmę wskazaną dla naszych ryb. W większości są to pasjonaci, którzy posiadają ogromną wiedzą(e). 

About the Author

You may also like these