Jak nie przepłacić za OC?

Każdy posiadacz samochodu raz do roku musi liczyć się z kosztownym wydatkiem na wykup obowiązkowego ubezpieczenia OC. OC ma na celu chronić właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami ewentualnych szkód powstałych podczas jazdy. Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawą, zatem wszystkie firmy ubezpieczeniowe posiadają identyczne parametry ubezpieczeniowe. W wyborze OC winniśmy zatem kierować się wyłącznie ceną. Podpowiadamy jak wybrać najtańsze OC.

Okazja warta śledzenia

Pierwszą możliwością na zakup OC w atrakcyjnej cenie są okresowe okazje. Tak, tak … W ślad za sektorem sprzedaży detalicznej, również firmy usługowe wprowadzają takie promocje. Wszystko aby przyciągnąć klienta. Perspektywa zaoszczędzenia do kilkuset złotych, może skutecznie zachęcić do zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego w zakresie OC. Co jakiś czas firmy ubezpieczeniowe wprowadzają określone promocje, np. na wybraną grupę samochodów lub dla określonego segmentu klientów. Warto jest śledzić takowe okazje.

Przykładowo PZU wprowadził w czerwcu promocję 15 % zniżki na OC dla osób, którzy po raz pierwszy będą ubezpieczać swój pojazd. Wykupując pakiet OC + AC mogliśmy zaoszczędzić nawet do 30 %. Okazja obowiązywała do 1 czerwca 2014 i można ją było zrealizować w jednym z warszawskich punktów ubezpieczeniowych.

OC taniej przez internet

Kolejnym dobrym sposobem na zakup tańszego OC jest złożenie wniosku przez internet. W tym przypadku możemy liczyć nawet na 20 % zniżki. Dodatkowo, część ubezpieczycieli premiuje aktywnych klientów, płacąc dalszymi zniżkami, np. za polecenie czy polubienie profilu firmy w portalach społecznościowych.

Sprawdzony doradca

Jeśli nie dysponujemy czasem lub wiedzą na poszukiwanie najtańszego OC, warto jest wybrać się do sprawdzonego doradcy ubezpieczeniowego, który pracuje dla multiagencji ubezpieczeniowej. Multiagencje posiadają odpowiednie narzędzia, dzięki którym są w stanie w kilka chwil porównać koszty OC u różnych firm ubezpieczeniowych. Warto skorzystać z tej opcji, gdyż cena OC dla danego profilu klienta może różnić się o nawet kilkaset złotych w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Produkty łączone

Produkty pakietowe to kolejny pomysł na tańsze ubezpieczenie. Na znaczne zniżki w OC możemy liczyć gdy wykupimy dodatkowo AC, czy NNW. Swobodę negocjacji z ubezpieczycielem lub zwiększenie sumy ubezpieczeniowej może dać również przeniesienie wszystkich rodzajów ubezpieczeń do jednego towarzystwa, np. ubezpieczenia na życie, czy mieszkania etc.. Popularne w Polsce stają się także produkty łączone firm ubezpieczeniowych oraz banków. Dość dużymi zniżkami kusi mBank; w ramach oferty konta osobistego można wykupić w banku OC od 250 zł z opcją miesięcznej spłaty.