Jakie są kształty i rodzaje schodów?

Schody to główny element łączący kondygnacje, stosowane są standardowo we wszystkich rodzajach budynków, zarówno tych publicznych jak i prywatnych. Gdy korzystamy z nich codziennie ważne jest to, aby były komfortowe i przede wszystkim nie stwarzające ryzyka. W tym artykule pokażemy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz użyć do ich budowy. 

Źródło informacji: Stolmark - producet schodów Gdańsk.

Kształty schodów - podstawowa charakterystyka

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są tanie i proste do wykonania, jednak mają też swoje mankamenty. Przez brak spoczników są uciążliwe do pokonywania, głównie dla osób starszych. Ich słabym punktem są też gabaryty, ponieważ zabierają sporo miejsca. Najlepiej zastosować je do łączenia niskich kondygnacji, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to bardzo popularne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo mało miejsca, a przy tym są wygodniejsze od tych jednobiegowych przez dodanie spocznika. Najczęściej możemy zobaczyć je na klatkach schodowych, gdzie decydujące jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z łatwością pokonać.

Schody łamane

Wybranie schodów łamanych umożliwia wykonanie niewielkiego otworu w stropie. Posiadają tę samą cechę co schody dwubiegowe, są mniej uciążliwe dla użytkownika przez dodanie spocznika pomiędzy biegami znajdującymi się pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo efektowne, lecz by były wygodne trzeba pamiętać, aby ich krzywizna nie była zbyt mała. Zajmują dość dużo miejsca, więc rekomendujemy zastosowanie ich w dużych wnętrzach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej funkcjonalny rodzaj, lecz gdy mamy niewiele miejsca przeważają nad innymi wariantami schodów. Dzięki formie opartej na słupie, do którego przymocowane są stopnie, możemy umieścić je w dowolnym miejscu. Następnym ich plusem jest prędkość wykonania. Można je kupić w formie gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa stopni - Wskazówki i inspiracje

W budynkach jednorodzinnych najczęściej widzi się konstrukcję żelbetową, która powstaje już na etapie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo modnym rozwiązaniem w ostatnim czasie są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie mają widocznych podpór wydają się unosić, a ich atutem jest spora przestrzeń pod biegami którą możemy zagospodarować na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, żeby materiał, którym pokryte są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały stosowną szerokość.

About the Author

You may also like these