Jakie są początki stylu industrialnego

Styl loftowy, innymi słowy nazywany industrialnym swój początek zawdzięcza XVIII wiekowi, w którym to firmy ubezpieczeniowe nakazywały minimalizowanie ryzyka związanego z pożarami czy remontami. Tak zostały wybudowane pierwsze, przemysłowe budynki. Proste bryły z gigantycznymi oknami. Ten surowy wygląd stał się później fundamentem oraz fundamentem do budowania apartamentów industrialnych. 

U schyłku XIX wieku, nagły rozkwit oraz potrzeba budowy większych pomieszczeń przemysłowych wyegzekwowały na przedsiębiorcach zajmowanie obszarów poza miastem. W latach 60. XX wieku w Nowym Jorku pofabryczne pomieszczenia zmieniły się w miejsce artystycznych działań. Stare magazyny i fabryki pełne światła, otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami i ogromnymi oknami, a zarazem z niskimi czynszami przeistoczyły się w miejsce idelane dla młodych artystów. Dzięki swojej fantazji i pomysłowości potrafili oni zamienić pofabryczne pomieszczenia w komfortowe mieszkania, które często spełniały również rolę ich atelie.  W jednej z takich lokalizacji swoją „Fabrykę” miał Andy Worhol, która przez długi czas była centrum artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtego momentu lofty budzą skojarzenia z życiem artystycznym i są symbolem twórczej niezależności. 

W latach 80tych oszczędny styl spodobał się architektom, którzy wykorzystali go w niezwykle drogich apartamentach Nowego Jorku. Pofabryczne wnętrza, odkryte przestrzenie, gigantyczne okna rozkochały zamożnych mieszkańców. Industrialne meble łączące drewno z metalem o prostej strukturze idealnie wkomponowały się w prosty klimat pomieszczeń. 

Z biegiem lat uległa zmianie nie tylko lokalizacja tego wnętrzarskiego stylu, ale również jego jakość a styl industrialny uzyskał luksusowy sznyt. 

Historia loftów w Polsce jest {stosunkowo|relatywnie|względnie| krótka. Za umowną i pierwszą przestrzeń tego typu uznaje się Bolko Loft, dawną lampiarnię, budynek należący do zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu, dostosowany do nowej funkcji mieszkaniowej. 

Co wyróżnia styl industrialny

We wnętrzach loftowych królują surowe surowce. Stalowe meble, beton, cegła czy aluminium. Najlepszymi dekoracjami są widoczne rury, kable czy instalacje elektryczne i hydrauliczne. W stylu industrialnym odrębne funkcje mieszkaniowe się ze sobą zazębiają, tak więc kuchnia, salon i sypialnia to często jedno pomieszczenie. 

Biele, beże, szarości to kolory, które najlepiej odnajdą się w loftowych wnętrzach. Ściany można aranżować w nich na wiele możliwości, zaczynając od pokrycia ich czystą bielą, przez odkrytą cegłę czy na architektonicznym betonie zakańczając. Wyjątkową uwagę należy zwrócić na wykonanie podłogi. Wybierając podłogę w barwach drewna lub betonu osiągniemy spektakularny rezultat. Dla przełamania surowości aranżacji warto pomyśleć nad doborem mebli loftowych. Meble industrialne to meble z duszą. Zrobione są one z połączenia surowych materiałów takich jak: drewno, stal, szkło, przez co idealnie uzupełniają się z surowością wnętrz i ich fabrycznym klimatem. 

Meble loftowe wyróżnia minimalizm formy oraz minimalne zastosowanie elementów dekoracyjnych. 

Mówiąc o stylu industrialnym nie można zapomnieć o metalu. W dawnych loftach metal pojawiał się w postaci rur oraz instalacji. W obecnych czasach można wykorzystać do swoich wnętrz metalowe akcesoria, druciane lampy czy stalowe meble. 

Aranżacja loftowa lubi przestronne pomieszczenia. Jasne barwy uatrakcyjniają wnętrze i sprawiają, że będzie się ono wydawać przestronniejsze. W stylu loftowym godnym polecenia wyjciem jest kuchnia otwarta na salon. Wprowadza ono efekt świeżości oraz nowoczesności. 

Aby uzyskać rezultat otwartej powierzchni należy zredukować niezbędne fragmenty wnętrza do absolutnego minimum. Ogromne okna, bez firan i zasłon nadadzą wnętrzu charakterystyczny industrialny charakter. 

Jakie meble loftowe wykorzystać, aby nadać industrialny charakter naszemu mieszkaniu?

Meble loftowe można zastosować w dowolnym mieszkaniu, aby nadać mu nieco industrialnego stylu. Wystarczy parę drobnych sztuczek a rezultat zaskoczy nas samych. 

Metalowe regały to prawdziwy klasyk. Postawiona na metalowym stelażu drewniana półka na książki lub komoda są doskonałym rozwiązaniem. Stalowe meble świetnie wpisują się w każde wnętrze. Ze spokojem można użyć ich w salonie, jadalni czy łazience. 

Potęga stylu loftowego tkwi w możliwości dopasowania go do dowolnego rodzaju wnętrza. Aby dobrze się prezentował należy zredukować do minimum zastosowanie mebli a użyć dodatki wysokiej klasy.

Meble loftowe możemy zredukować do stosownego minimum, dlatego wskazane jest postawić na rzeczy wysokiej jakości. Bardzo często w loftowych wykończeniach {sięgamy po|wybieramy|decydujemy się na| metalowe regały, czy metalowe stoliki. Meble stalowe to niezwykle dobry wybór, aby pomieszczeniu nadać swoisty, industrialny charakter. 

Styl loftowy opera się również na designerskich dodatkach. Chętnie wykorzystywane są tutaj poduszki o nietypowych fakturach, narzuty czy skórzane dywaniki. 

W aranżacji wnętrz lokalu w stylu industrialnym powinny zostać zastosowane przemysłowe akcesoriadodatki. Najbardziej przyciągające wzrok stało oświetlenie, ale też garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP.

Styl loftowy - dla kogo przeznaczony ? 

Indywidualiści którzy cenią sobie swobodę, przestrzeń, są kreatywni i nie boją się eksperymentów perfekcyjnie znajdą się w pomieszczeniach w stylu loftowym. Na mieszkanie w stylu industrialnym stawiają głównie śmiałe, młode i oryginalne osoby. Z całym przekonaniem styl industrialny spodoba się tym, którzy uwielbiają modę i nowoczesne kierunki. Cięzko przyrównać jakiś inny styl, który na ten moment posiadałby większą popularność niż styl loftowy. 

Przy wyborze stylu industrialnego warto kombinować z różnymi zabiegami stylistycznymi przy wystroju wnętrz. Surowe wnętrze industrialnego mieszkania skutecznie można wypełnić obrazami na płótnie. Obrazy w loftach są spoiwem pomiędzy światem sztuki, a fabrycznym klimatem mieszkania lub domu. 

About the Author

You may also like these