Koszty związane z montażem fotowoltaiki - nasze wskazówki

Fotowoltaika w Polsce zyskuje coraz większą popularność, co chwilę dziesiątki tysięcy polaków decyduje się na ten sposób podczas modernizacji swojego domu. Jeszcze niedawno fotowoltaika była rozwiązaniem wyłącznie dla najbardziej zamożnych, obecnie można zaobserwować panele fotowoltaiczne niemalże na każdym domu. Prawdziwa fala na fotowoltaikę trwa i nic nie zapowiada jej końca, a ekologiczne źródła energii to fakt a nie wizja przyszłości. Zwyżki cen energii ,a także coraz bardziej korzystne cenowo źródła energii odnawialnej skutecznie zachęcają klientów do kupna fotowoltaiki. dzisiaj zobaczymy ile naprawdę kosztuje fotowoltaika. Jaki jest powód tego, iż panele fotowoltaiczne w tak zawrotnym tempie zyskują na popularności? Ile kosztuje ich założenie? Jak zaoszczędzić decydując się na fotowoltaikę? Na te zagadnienia znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście.

Czy wiesz dlaczego fotowoltaika jest coraz tańsza

Na to składa się kilka czynników. Przede wszystkim do spadku cen paneli fotowoltaicznych przyczynia się rozwój technologiczny. Technologia fotowoltaiczna jak każdy inny rodzaj stale zmienia się, co daje możliwość na wytwarzanie tańszych oraz bardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych. 

Dodatkowo na rynku możesz zauważyć coraz większą rywalizację. Powstaje coraz więcej przedsiębiorstw zajmujących się fotowoltaiką, by pozyskać konsumentów stale konkurują ze sobą proponując coraz mniejsze ceny za produkty i serwis. 

Kolejnym aspektem są różne dotacje, które możesz otrzymać kupując panele fotowoltaiczne. Jednym z takich działań jest program Mój prąd, umożliwia on otrzymanie dopłaty do zakupu paneli fotowoltaicznych. Mój prąd gwarantuje nawet do 5000 zł bezzwrotnej dopłaty na panele.

Cena założenia paneli fotowoltaicznych

Cena montażu fotowoltaiki obecnie waha się między 20 000 - 26 000 złotych za około 5 kWh. Ceny bardzo mocno ulegają zmianie, ale na ich poziom oddziałuje zwłaszcza ilość i jakość osobnych podzespołów.

By policzyć koszt założenia fotowoltaiki dla budynku rodzinnego głównym aspektem jest wybranie mocy instalacji. Należy zdecydować się na inwestycję w technologię która całkowicie pokryje roczne zużycie energetyczne Twojego domu. Uśredniając wynosi ono około 4000 kWh. Kiedy weźmiesz pod uwagę przypuszczalne straty energetyczne, jakie mogą pojawić się podczas eksploatacji dobry będzie system o mocy 5 kWh. 

Należy wziąć również pod uwagę metodę w jakiej zrobione są osobne komponenty, która ma przełożenie na ich koszt. Technologie dostępne na rynku to głównie elementy polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne. Podczas wyboru zobacz jaki okres gwarancji obiecuje firma a także wydajność podzespołów. Sprawdź także dokładnie rodzaj inwertera i mikroinwerterów.

Jak wpłynąć na wydajność paneli słonecznych?

By uzyskać optymalną wydajność paneli fotowoltaicznych podczas montowania należy pamiętać o kilku kwestiach jakie wpłyną na ich działanie:

Panele fotowoltaiczne muszą być zwrócone na południe, w ten sposób mogą uzyskać dobrą wydajność i wykorzystać maksymalnie czs kiedy słońce świeci najmocniej. Jeśli jest to niemożliwe, zainstaluj panele w kierunku zachodnim lub wschodnim.

Panele fotowoltaiczne dają najlepsze wyniki gdy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli montowanych na gruncie jak i tych na dachu.

Pamiętaj, by miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej było zupełnie pozbawione cienia, uchroni cię to przed utratą ich wydajności.

Źródło informacji: https://ekover.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/

About the Author

You may also like these