Dlaczego my ?

Wybierzemy dla Ciebie najlepsze oferty kredytów hipotecznych. Podstawowe informacje na ich temat uzyskasz poniżej. Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chciałbyś uzyskać szczegółową ofertę zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego. Przedstawi Ci ją telefonicznie nasz doradca.

  • Sprawdzimy oferty 23 banków
  • Wybierzemy najlepszą ofertę
  • Przeprowadzimy Cie przez formalności

Wyślij Zapytanie

Poszukiwanie idealnego mieszkania to często cudowna przygoda na początku nowej drogi życia, ale już znalezienie taniego kredytu hipotecznego na jego zakup może okazać się prawdziwym koszmarem. Jak sobie poradzić w gąszczu ofert? Kredyt mieszkaniowy to związek z bankiem na długie lata, o tym czy będzie to związek oparty na zdrowych relacjach finansowych, czy comiesięcznym borykaniu się ze zbyt dużymi ratami, decyduje wybór dobrego, a więc i taniego kredytu hipotecznego.

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest łatwa. Wszystko przez dużą ilość zmiennych, którą musi wziąć pod uwagę przyszły kredytobiorca przy wyborze konkretnej oferty. Ważne kwestie to kwota kredytu, oprocentowanie, okres spłaty, ale także rodzaj płaconych rat, waluta kredytu, koszty okołokredytowe, wysokość wkładu własnego, dodatkowe zabezpieczenia, ubezpieczenia kredytu, prowizja etc.

Pierwsze co powinniśmy ustalić, to ocena własnych możliwości finansowych. Dobrze jeśli mamy jakieś środki do przeznaczenia na tą inwestycję, będzie to tzw. wkład własny. Wkład własny to kwota, jaką klient jest w stanie zapłacić za mieszkanie z własnej kieszeni. Kwota kredytu, będzie brakującą częścią ceny zakupu mieszkania.

Z tych danych bank określa wskaźnik LtV, czyli stosunek kwoty kredytu do wartości mieszkania, będącego zabezpieczeniem jego spłaty. Jest on o tyle istotny, iż większość banków przy wysokim LtV wymaga wykupienia dodatkowego ubezpieczenia tzw. niskiego wkładu własnego, które zwiększa wysokość rat kredytu w pierwszych latach jego spłaty. Do tego należy dodatkowo określić okres spłaty, czyli czas na jaki zadłużamy się w banku.

Aby ułatwić ten etap wyboru taniego kredytu hipotecznego, warto poznać kilka żelaznych zasad:

1. Im wyższy wkład własny, tym większa wiarygodność klienta i lepsza pozycja negocjacyjna z bankiem.
2. Im dłuższy okres spłaty, tym miesięczne raty niższe ale wyższe koszty odsetkowe.
3. Im większa kwota kredytu (na którą klienta stać), tym niższe możliwe oprocentowanie kredytu.

Oprocentowanie nominale kredytów składa się najczęściej z dwóch elementów tj. rynkowej stopy procentowej WIBOR (zmienna stopa, niezależna od banku) oraz marży banku (część stała oprocentowania nominalnego, która jest bezpośrednim zarobkiem dla banku). Im niższa marża banku, tym niższe raty kredytu i tańszy kredyt, dlatego porównując oferty warto pytać o wysokość marży.

Banki mają obowiązek informowanie o tzw. stopie RRSO. Jest to bardzo ważny parametrem. Pokazuje rzeczywisty roczny koszt kredytu, gdyż uwzględnia nie tylko oprocentowanie nominalne, ale również inne koszty związane z kredytem.

Prowizja jest kosztem jednorazowym i nie ma wpływu na wysokość rat kredytu. Pobierana jest przez bank jednorazowo za udzielenie kredytu.

Kolejne parametry, z którymi musimy się zmierzyć, przy wyborze dobrego kredytu hipotecznego, to waluta kredytu oraz system spłaty rat. Jeśli decydujemy się na kredyt w walucie obcej, będziemy musieli przygotować się na ryzyko kursowe. Doświadczenia kredytobiorców frankowych, których rata kredytu na skutek podrożenia CHF wzrosła o kilkaset złotych, to doskonały przykład zagrożenia związanego z wyborem kredytu denominowanego w obcej walucie. Obecnie żaden bank nie udziela już kredytów mieszkaniowych w CHF, a inne kredyty walutowe przeznaczone są raczej dla bardzo zamożnych klientów.

Kredytobiorca może również określić w jakim systemie będzie spłacał raty. Do wyboru są dwie opcje: raty równe lub malejące. Spłacając kredyt według równych rat, kredytobiorca z góry wie, jaką kwotę raty będzie płacił przez cały okres kredytowania. Przy ratach malejących, w pierwszych latach spłacania kredytu, decydujemy się na płacenie wysokich rat, ale ich wysokość maleje wraz z długością okresu spłaty. Dyskomfort niestałości rat malejących, powetuje oszczędność na odsetkach kredytu, gdyż w początkowej fazie spłaty kredytu spłaca się większą część długu i z każdą kolejną zapłaconą ratą kwota zadłużenia zmniejsza się szybciej. Koszt ogólny takiego kredytu jest zatem niższy.

Każdy bank starając się zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z ich oferty produktowej, stara się wyróżnić czymś promowany produkt np. wakacje kredytowe, zmiana terminu płacenia rat, brak prowizji za przewalutowanie, czy wcześniejszą spłatę. Nie zapominajmy o nich. Są to również zmienne, na które warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniu dobrego kredytu hipotecznego, choć nie są w wyborze kluczowe.

gallery_2

Skontaktuj się z nami

Back to Top