Na czyje wsparcie mogą liczyć frankowicze?

Często w doniesieniach medialnych można usłyszeć o sukcesach frankowiczów w sądzie. Decydują się oni na pozwanie banku, i w większości przypadków odnoszą sukces. Dane pokazują, że jest to ok. 90% wygranych rozpraw na rzecz frankowiczów. Pomimo tego nadal istnieje wielu pokrzywdzonych, którzy nie zdecydowali się wnieść sprawy do sądu. Z jakiego powodu? Badania pokazują, że boją się oni konfliktu z tak dużą instytucją jaką jest bank. Z tej przyczyny założono grupy wsparcia pomagające frankowiczom, gdzie udzielana jest pomoc ekspertów w dziedzinie doradztwa prawnego. Warto więc zwrócić się do wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej, ponieważ zwycięstwo w sądzie umożliwi odzyskanie dziesiątki tysięcy złotych zapłaconych składek, a nawet na zmniejszenie rat kredytu. Od jakiegoś czasu osoby mające kredyty we frankach są w jeszcze korzystniejszej sytuacji, gdyż Sąd Najwyższy oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekli na rzecz frankowiczów. 

Dołącz do grupy wsparcia dla frankowiczów

Najważniejszym celem grup wsparcia dla frankowiczów jest edukacja w zakresie praw kredytobiorców, a także narzędzi pozwalających na egzekwowanie swoich praw. Taka grupa solidaryzuje się mając jednego, wspólnego przeciwnika – bank. Należy pamiętać, że banki udzielając takich kredytów szybko się dorobiły w niekorzystny dla konsumentów sposób. Poza tym, osoby poszkodowane pozostały bez pomocy rządu, mogą polegać jedynie na siebie. Próbowali oni dochodzić swoich praw, ale dopiero korzystne orzeczenie Sądu Najwyższego umożliwiło ujednolicenie prawa i zwiększyło szansę na sukces. Nie jest jednak to możliwebez właściwego wsparcia ekspertów. Jednym z pierwszych projektów, które powstały aby wesprzeć frankowiczów było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na takich grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o pozwaniu banku. Jego członkowie dzielą się wiedzą, można również liczyć na pomoc ekspertów. 

Jak zacząć dochodzić swoich praw? 

Mimo prawa, które stoi po stronie kredytobiorców dużą przeszkodą okazały się wysokie koszty prowadzenia takiej sprawy. Mało kto może sobie pozwolić na taki wydatek. Dzięki pozytywnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego biura prawnicze zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując wynagrodzenia dopiero po zwycięstwie. Odsetek pozytywnie rozstrzygniętych spraw jest tak duży, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Ile kosztuje prowadzenie takiej sprawy? Jak egzekwować swoje prawa? Żeby w ogóle sprawa trafiła do sądu trzeba zapłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli trzeba będzie powołać biegłych, wtedy koszty rosną o kolejny tysiąc. Nie można zapomnieć, że do tego należy doliczyć koszt honorarium dla prawników, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeżeli spór trafi do drugiej instancji, wówczas trzeba uiścić kolejne 2000 zł. Czasami całkowity koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób zadłużonych jest niemałym wydatkiem. Na szczęście mogą oni liczyć na wsparcie ekspertów dzięki temu, że obecnie prawo jest po ich stronie. Adwokaci znaleźli metodę, żeby prowadzić sprawę bez wstępnych kosztów. 

Gdzie szukać odpowiedniej kancelarii adwokackiej? 

Po korzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej coraz więcej kancelarii adwokackich jest chętnych do przyjmowania tego typu spraw z odroczonym wynagrodzeniem. Nawet Ci frankowicze, których nie było stać na wysokie koszty prowadzenia sprawy, w chwili obecnej coraz częściej szukają wsparcia u ekspertów. Mimo wszystko, żeby wszystko przebiegało gładko trzeba znaleźć odpowiednią kancelarię która ma doświadczenie w tego rodzaju rozprawach. Trzeba pamiętać, że jest to dosyć zawiły proces, dlatego nie każdy prawnik da sobie z nim radę. Trzeba dokładnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, ponieważ niektóre przyjmują takie sprawy licząc na łatwy zysk, jednakże nie mając wiedzy na ten temat.

Warto także zwrócić uwagę na to jaki zespół pracuje w danej kancelarii. Muszą tam być zatrudnieni nie tylko osoby dobrze znające prawo, ale także posiadający wiedzę z zakresu finansów i ekonomii. Jest to powód dla którego wiele kancelarii na pewno nie poradziłaby sobie z pomocą frankowiczom. Dużo doświadczonych kancelarii prawnych można spotkać np. w Gdańsku. Eksperci do których zgłosi się frankowicz powinni zaproponować całościowe podejście do sprawy, a nie jedynie zwykłą poradę prawną. Umowa kredytowa powinna być przeanalizowana indywidualnie, a później ekspert powinien zaoferować możliwe wyjścia z sytuacji i perspektywę dalszej współpracy. Następnym krokiem będzie złożenie pozwu w imieniu pokrzywdzonego, a później reprezentowanie go w sądzie.

Adwokat znający się na tego rodzajach sprawach będzie potrafił uzyskać duży zwrot pieniędzy przez bank. Po podważeniu umowy kredytowej warto dążyć do usunięcia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Nie można zapominać, że bank stać na to, aby zapewnić sobie cały zespół świetnych prawników. Tylko kancelaria doświadczona w sprawach pomocy frankowiczom będzie znała kroki, jakie może podjąć bank w sądzie. Kiedy kredytobiorca podejmie już decyzję o walkę w sądzie, potrzebnych informacji i poleceń ekspertów może szukać na grupach wsparcia znajdujących się w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom

About the Author

You may also like these

No Related Post