Niesamowite fakty o oknach

Okna są dla nas zwykłym przedmiotem i niekoniecznie jesteśmy zainteresowani kiedy się pojawiły albo to jaką funkcję mogą spełniać. Ważna dla nas jest ich szczelność i funkcja dekoracyjna. Czy jednak macie świadomość od jak dawna w dziurach w ścianie są szyby? Albo czego jeszcze można oczekiwać od okien oprócz przepuszczania promieni słonecznych do domu? Mało kogo interesują ciekawostki o oknach oraz szybach, a naprawdę warto poznać ich historię i zobaczyć czego jeszcze można od nich oczekiwać w teraźniejszości.

Ciekawostki o historii szkła

Szkło wynaleziono około 5000 lat temu, ale w tamtych czasach robione było raczej nieświadomie. Ludzie w tamtych czasach nie wiedzieli do czego może nadawać się szkło i robili z niego niewielkie dekoracje, które miały losowy kolor i nie przechodziło przez nie światło. Dopiero po dłuższym czasie nauczono się, że można z niego tworzyć taki kształt, jaki tylko się chce. Dzięki temu zaczęły powstawać szklane naczynia.

Czy wiesz, że przed wynalezieniem szklanych szyb, domy przeważnie nie miały wcale otworów okiennych? Wszystko dlatego, że w tamtych czasach nie istniał inny materiał, który można było zastosować jako osłonę przed zimnem i deszczem. Dopiero około 100 roku naszej ery rozpoczęto produkcję szkła okiennego. Nie chodzi tutaj oczywiście o okna plastikowe albo okna drewniane, które mamy aktualnie. Szkło nie było w 100% transparentne, ale można nazwać je mętnym. Dzięki temu do pomieszczeń wpadało trochę promieni słonecznych. W Polsce szyby okienne pojawiły się na pewno XIII wieku, ale to również nie były tego typu okna jakie możemy podziwiać w dzisiejszych czasach. Pierwsze, podobne do naszych, szyby okienne zaczęły powstawać w XIV wieku, ale na większą skalę robione były dopiero między XIX a XX wiekiem. Były to oczywiście szyby wstawione w drewniane ramy. Okna plastikowe zaczęły pojawiać się na rynku w latach 60 XX wieku, a u nas spotkać je można było częściej w połowie lat 70 XX wieku.

Czy wiesz jakie są najciekawsze okna na świecie?

Prawdopodobnie wszyscy wiemy, że okna, które kupujemy do domu różnią się bardzo mocno od tych, które znajdują się w kościołach. To właśnie w świątyniach najczęściej widzimy barwne witraże, które są warte podziwiania. Właśnie z tego powodu to one są najsłynniejszymi oknami na świecie. Jednymi z najbardziej popularnych są okna z witrażami w Sagrada Familia w Barcelonie. Nic dziwnego, przecież nie często obserwujemy okna w takim rozmiarze i kolorze. Następnym budynkiem z pięknymi oknami jest Kaplica Dziękczynienia w Teksasie. Ten budynek ma spiralę z okien, która robi wielkie wrażenie. Ciekawe szyby bywają nie tylko w Kościołach. Dobrym tego dowodem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który składa się niemal w całości ze szklanych paneli. Każda szyba wygląda inaczej i dzięki temu wygląda trochę jak ekran telewizora. Jeżeli będziecie w pobliżu Hilversum to obowiązkowo zobaczcie z bliska ten niezwykły budynek! Następnym przykładem ciekawego zastosowania okna jest chińskie Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. W tym miejscu gigantyczna szyba oddziela ludzi oglądających Akwarium od 49 milionów litrów wody z morskimi zwierzętami!

Ciekawostki o nowoczesnych oknach

Zaczynamy już przyzwyczajać się do smart urządzeń w mieszkaniach. Coraz częściej decydujemy się aby za pomocą aplikacji w telefonie kierować odkurzaczem, zmieniać moc i barwę światła lub otwierać i zamykać rolety. Nie jest dla nas mimo to oczywiste istnienie inteligentnych okien. Co robi więc SmartWindow? Mając tego typu szybę nie potrzebujemy tak naprawdę osobnego telewizora. To właśnie na szybie możemy włączyć film lub program telewizyjny. To co ciekawe to, że taką szybę łączy się z komputerem albo innym urządzeniem przy pomocy WiFi, Bluetooth, a nawet z USB. Interfejs telewizora w inteligentnej szybie jest na dotyk i na pewno dziwi swoją użytecznością.

Wpis został napisany we współpracy z producentem okien drewnianych z Krakowa

About the Author

You may also like these