Niezwykłe panele fotowoltaiczne – unikalne miejsca montażu

Fotowoltaika - czyli czym są panele słoneczne?

 Instalacja fotowoltaiczna umożliwia wymianę energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Dzięki niej zyskujemy darmowy prąd przyczyniając się do ochrony naszej planety. Można go zużywać w danym momencie do podgrzewania wody oraz budynku, magazynować, a nawet odsprzedawać. Własna elektrownia fotowoltaiczna uniezależnia od podwyżek cen prądu a także warunków na rynku energetycznym. Fotowoltaika nie wiąże się z degradacją ekosystemu, toteż jest to wyjście całkowicie ekologiczne, dające gwarancję braku emisji trującego dwutlenku węgla. 

Profesjonalny montaż fotowoltaiki zawsze odbywa się w zgodzie z obowiązującymi wymaganiami technicznymi, warunkami podłączenia a także dokumentacją techniczną. Zanim przystąpimy do zlecenia montażu paneli fotowoltaicznych warto zamówić badanie fotowoltaiczny. W trakcie audytu fotowoltaicznego należy:

  • wyliczyć zużycie prądu i zgodnie z tym dobierać właściwą moc instalacji fotowoltaicznej,
  • rozważyć perspektywy montażowe,
  • zweryfikować stopień zacienienia dachu ewentualnie gruntu.

Słoneczna energia fotowoltaiczna jest doskonałym źródłem energii odnawialnej dlatego istnieje mnĻstwo powodów, dla których warto zacząć czerpać z korzyści, jakie ona niesie. Panele fotowoltaiczne stały się proste w konserwacji a także działają przez długi czas.

Obecnie w kraju możemy zaobserwować popyt na fotowoltaikę, szczególnie na takich obszarach jak: Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie czy Mazowieckie oraz w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Grudziądz.

Na fotowoltaikę w Grudziądzu jesteśmy w stanie otrzymać dofinansowanie przeznaczone dla ochrony środowiska. Nieustannie mówi się o zanieczyszczeniu środowiska, dlatego fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem władz krajowych. Grudziądz rok do roku ma do zaoferowania dotacje na fotowoltaikę z pieniędzy lokalnych. Dzięki dotacjom montaż może zwrócić się zdecydowanie szybciej a także perspektywy montażu paneli mamy coraz więcej. 

W jakich miejscach instalowane są panele fotowoltaiczne? 

Zostaliśmy przyzwyczajeni do klasycznego wyglądu farm fotowoltaicznych. Szeregi modułów fotowoltaicznych ustawione w symetryczny sposób zerkają w słońce, czasem śledząc jego położenie. Tego rodzaju uporządkowane instalacje zakładane są na gruncie oraz na pokryciach dachowych. Często instalacjom fotowoltaicznym zarzuca się naruszanie estetyki terenu albo rażącą zmianę bryły nieruchomości. A co, jeżeli panele fotowoltaiczne można spożytkować jako element dopasowany do okolicy? 

W Chinach powstała wielka farma fotowoltaiczna składająca się z tysięcy paneli okrywających wierzchołki oraz kotliny gór Taihang. W pierwszej kolejności można odnieść wrażenie, że spoglądamy na szklaną ścianę któregoś ze współczesnych drapaczy chmur. Kilka chwil później wiemy już, że to wrażenie jest zwodnicze. Chińskie władze zamontowały na tym terenie panele słoneczne będące w stanie wytworzyć nawet 321 megawatów energii rocznie. Finalnie farma słoneczna obniży emisję CO2 o 251 000 ton rocznie.

Również w Chinach zbudowana została farma, która własnym wyglądem przypomina olbrzymią pandę. Władze Chin zaplanowały budowę 100 takich farm w całym kraju, gdyż to właśnie panda kojarzona jest najmocniej z tą częścią świata.  

Amerykańskie sklepy należące do sieci Target montują panele w formie własnego znaku firmowego. Identyczne rozwiązanie stosuje kosmiczna spółka Elona Muska SpaceX. Ich logo został ułożony na dachu centrali w Kalifornii. Tak samo w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie coraz częściej pokrycia dachowe kościołów posiadają panele fotowoltaiczne które ułożono w niezwykle kreatywny sposób, a mianowicie tak, by został stworzony z nich krzyż. Tego rodzaju przykładów z całego świata można mnożyć bez liku a jedynym ograniczeniem przy instalacji paneli stała się nasza wyobraźnia. 

W Polsce od niedawna dodatkowym rozwiązaniem na montaż paneli są pływające farmy fotowoltaiczne. Wprawdzie w naszym kraju dopiero zaczynają się rozwijać, lecz na świecie powstają już od parunastu lat. Rozwój pływających farm fotowoltaicznych przyspiesza, więc u nas też będzie ich przybywać.

Pływająca fotowoltaika jest bardziej wydajna, gdyż pozwala wyeliminować lub zmniejszyć zacienienie a także liczbę zanieczyszczeń osiadających na panelach. Natomiast woda obniża temperaturę otoczenia, co ma bezpośredni wpływ na pracę paneli z większą wydajnością. Również modułowy sposób instalacji – za pomocą pływaków zaczepionych do dna – daje łatwiejszą realizację projektu aniżeli w przypadku lądowych farm fotowoltaicznych.

About the Author

You may also like these