Nowe stopnie na starych schodach

Schody często pełnią istotną rolę w mieszkaniach piętrowych. Są czymś w stylu łącznika między parterem, a wyższymi partiami. W wyniku częstego używania, finalnie czeka je nieunikniony los. Z wiekiem stają się coraz bardziej kruche. Tozupełnie normalne. Nie zmienia  to jednak faktu, że, porządnie wykonane schody mogą służyć latami. Zużyciu podlega raczej warstwa zewnętrzna. Tą w każdej chwili można odnowić. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscach? Wszędzie pojawiają się identyczne wątpliwości. Spieszymy z odpowiedzią!

Zużyte stopnie - usunąć czy odświeżyć? 

Każdy dąży do tego by mieć elegancki, zadbany dom. Niestety podniszczone schody nie wyglądają estetycznie. W związku z tym, kiedy widać po nich symptomy wysłużenia warto pomyśleć o ich odświeżeniu.

Zdarza się, że schody nie nadają się do odnawiania. Spróchniałe deski czy wilgoć skutkują tym, że drewno w szybkim tempie ulega rozkładowi. W tego typu okolicznościach wyjściem jest całkowite rozmontowanie zużytych stopni. Pozbycie się popsutych desek daje możliwość zdefiniowania powierzchni schodowej na nowo. Wystarczy przygotować warstwę bazową i można startować

Kiedy stopnie są w stosunkowo dobrej(ym) stanie można popracować nad ich renowacją. Z użyciem właściwych instrumentów i środków czyszczących można osiągnąć cuda. W przypadku jakichkolwiek działań - czy to związanych z wymianą stopni czy ich odświeżaniem najważniejszy jest pomysł. Fantazja potrafi wymyślać oryginalne wizje. Nie tylko dobrze się one prezentują, ale również są funkcjonalne.

Na co zwrócić uwagę wymieniając stopnie?

Wymiana stopni schodowych być wyśmienitą rozrywką. Aranżacja to zdecydowanie najlepszy(a) część tego procesu. Wymiana sama w sobie nie jest przesadnie trudna. Powinno się jednak pamiętać o kilku elementarnych zasadach. Jeśli mamy zamiar dokonać transformację(i) schodów warto zrobić to właściwie. Zaczyna się od przygotowań i analizy wszystkich istotnych kwestii.

Ważne są wymiary schodów. Powinny mieć odpowiednio zbalansowaną wysokość oraz szerokość. Dobrą(ym) praktyką jest dopasowanie ich do wzrostu domowników. Wyższe osoby potrzebują szerszych stopni.

Musimy także wziąć pod uwagę z jakiego tworzywa zbudowana jest baza. Fachowcy są zdania, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej funkcjonalne. Można je przerabiać według indywidualnych gustów.

Schody bezapelacyjnie muszą być bezpiecznie. Wobec tego konieczny(a) jest instalacja poręczy. Chronią one przed upadkiem. Bywa, że dzieci lub seniorzy mają trudności w użytkowaniu schodów. Poza barierami warto więc pomyśleć o wstawieniu dywaników bądź mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy mało.

Co przyda nam się podczas wymiany stopni?

Kiedy już zostanie podjęta decyzja o wymianie stopni i o tym jak będą w przyszłości wyglądać schody, czas na zgromadzenie potrzebnych materiałów.

Proces ten rozpoczyna się od wyboru rodzaju obicia schodów. Na rynku jest szeroki wybór produktów. Należy wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.

Lubianym wyborem jest drewno. Odpowiednio oczyszczone i przygotowane prezentuje się naprawdę gustownie. Jeśli będzie właściwie zabezpieczone może służyć latami. Trzeba zaznaczyć, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w pełni jednolite. Będzie to rzutować na ogólny wygląd schodów. Jest to sprawa gustu właściciela.

Jeśli chcemy uzyskać efekt jednolitości, wtedy powinniśmy zainwestować w panele. Są to materiały, które z powodzeniem można dopasowywać do wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) aranżacji. Potencjalne ubytki, które pojawią się na panelach dosyć łatwo naprawić. Często wystarcza wymiana jednego elementu, aby unormować sytuację. Co więcej panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie potrzebują też impregnacji.

Oprócz tego, do montażu potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest wymagana, warto ją praktykować. Czas poświęcony na tą aktywność się opłaci - schody dłużej będą wyglądać jak nowe.

Wybierając rodzaju obicia schodów, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą regionalnych producentów. Często można spotkać drewno w okazyjnej cenie. Takie, kraftowo cięte drzewo wspaniale ozdabia schody. Elbląg jest tutaj dobrym przykładem. Lokalne tartaki znane są ze swojej solidności. Tamtejsze drewno charakteryzuje się trwałością i kojącym leśnym zapachem.  

About the Author

You may also like these