Luksusowe okna drewniane, czy uniwersalne plastikowe?

Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś nad wymianą okien, albo zacząłeś budowę domu i musisz wybrać które ramy okienne wstawić, to dobrze trafiłeś. Z pewnością wiesz, że w sklepach są różne rodzaje okien. Segregujemy je ze względu na technikę montowania, otwierania i zastosowanie, a także na materiał wykonania. Wyróżniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skupmy się jednak na materiale i sprawdźmy, który produkt jest dla Ciebie idealny.

Styl rustykalny i okna z drewna, czy nowoczesny z oknami z plastiku?

Okna plastikowe są ogólnodostępne i ze względu na sposób produkcji zakupisz je jedynie w uniwersalnych wymiarach. Najczęściej są białe, ale w sklepach dostępne są farby i folie, które pozwolą Ci na metamorfozę i dopasowanie ich do wnętrza. Okna z PCV będą więc idealne do pomieszczeń loftowych albo nowoczesnych.

Ramy drewniane wyróżniają się naturalną formą. W zależności od efektu jaki zamierzasz otrzymać możesz skorzystać z najpopularniejszego drewna sosnowego albo pomyśleć o bardziej luksusowej jodle lub świerku.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to wiedz, że doskonale pasują do rustykalnego stylu i współgrają z drewnianymi detalami budynku. Oprócz tego okna drewniane możesz wykonać w każdym kształcie i rozmiarze. W przeciwieństwie do okien plastikowych są dostosowane do dużych przeszkleń.

W Pruszkowie polecana jest firma Krakok.

O czym należy pamiętać kupując okna plastikowe

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie, które okna wybrać to bez wątpienia przykuje Twoją uwagę aspekt finansowy. Cena okien z PCV bez wątpienia wygląda lepiej. Ramy są wytrzymałe i funkcjonalne, nie trzeba ich konserwować. Nie ulga wątpliwości, że okna są odporne na wilgoć i pozostałe warunki pogodowe. Niestety kiedy użyjemy ram z tworzywa sztucznego, nie możemy ich potem naprawić lub odnowić. Jeżeli okna zniszczą się, konieczne będzie wymienienie ich. Dodatkowo powinieneś wziąć pod uwagę, że mogą zdarzyć się odkształcenia pod wpływem zmian temperatury albo zżółknąć w wyniku zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim doświadczona firma od okien to Stolares.

Na czym skupić się przy inwestycji w okna drewniane

Kiedy znamy już plusy i minusy tworzywa sztucznego to przyjrzyjmy się oknom drewnianym. Cechą charakterystyczną tych ram jest wytrzymałość, są sztywne, nie naprężają się i bardzo łatwo je naprawić. Drewno zdecydowanie lepiej od plastiku znosi różnicę temperatur i zapewnia lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane również posiadają wady. To co różni je od plastiku to to, że trzeba je konserwować. Drewniana rama przynajmniej trzykrotnie w ciągu roku musi być oczyszczona z kurzy i zabezpieczana pastą dedykowaną do drewna. Raz w roku wymagane jest skontrolowanie stanu lakieru i potencjalnych defektów. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV zazwyczaj nie zmienia kształtu i koloru. Pamiętaj, że jeżeli zajmiesz się materiałem jak należy i będziesz regularnie konserwować produkt, to okna będą Ci służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Przed podjęciem decyzji pomyśl czy wolisz wydać mniejszą kwotę, ale mieć z tyłu głowy, że za jakiś czas będzie konieczne kupno nowych okien. Może jednak chcesz dołożyć 10-15% więcej i wejść w posiadanie przyjaznego dla środowiska produktu. Koniecznie weź pod uwagę czy znajdziesz czas na pielęgnację ram. Jeżeli wydaje Ci się, że nie znajdziesz chwili na regularne czyszczenie i konserwację, pomyśl, czy nie lepiej zainwestować w okna plastikowe i przyozdobić je zgodnie z panującym w domu stylem.

About the Author

You may also like these