Kredyt gotówkowy bez zaświadczenia o dochodach

FI44

 

„Zaledwie jeden ‚klik’ dzieli Cię od wzięcia kredytu, Pieniądze bez zaświadczeń, Decyzja kredytowa w 15 minut” -  takie slogany kuszą w niejednej witrynie bankowych placówek. Ale czy faktycznie tak jest, czy wymienione wyżej fragmenty reklam kredytu na dowód – to utopia czy faktyczna możliwość zaciągnięcia naprawdę szybkiego zobowiązania finansowego w banku?

Zdolność kredytowa przede wszystkim

Bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu bada zdolność kredytową klienta, czyli zdolność klienta banku do spłaty zobowiązania finansowego w terminie jego wymagalności.

W większości przypadków takie zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach przy rozparzaniu wniosku kredytowego jest wymagane. Banki stosują jednak wyjątki od tej reguły. Są to sytuacje, gdy bank jest w stanie oszacować na podstawie innych dokumentów zdolność kredytową klienta.

Analiza historii ROR-u – oferta dla stałych klientów

Jeżeli posiadamy rachunek osobisty w banku i wpływa na nie co miesiąc wynagrodzenie za pracę lub inne wpływy stanowiące comiesięczny dochód klienta, bank nie będzie wymagał zaświadczenia o dochodach.

Na podstawie analizy historii rachunku klienta bank sam przygotuje ofertę kredytową informując o niej klienta telefonem, listownie lub za pośrednictwem e-mail.Ewentualnie ograniczy formalności przyznania kredytu do minimum – wystarczy okazać dowód osobisty w banku. Są to oferty banków dla stałych klientów, gdzie częstym wymogiem jest posiadanie konta ze stałymi wpływami przez okres minimum pół roku.

Dla posiadaczy kont internetowych zaciągniecie kredytu bez zaświadczenia jest jeszcze prostsze. Większość banków pozwala zaciągnąć kredyt bez wychodzenia z domu. Wystarczy zalogować się do serwisu transakcyjnego banku i sprawdzić w zakładce „Oferta dla Ciebie”, czy bank przygotował dla nas ofertę kredytową. Jeśli tak, po wyrażeniu zgody na sprawdzenie informacji w Biurze Informacji Kredytowej oraz zapoznaniu się z treścią umowy możemy zaciągnąć kredyt. Akceptujemy warunki kredytu za pomocą autoryzacji (identycznej, jak przy wykonywaniu przelewów) – np. wpisując kod sms-owy lub kod ze zdrapki, ewentualnie przy użyciu tokena.

Kredyt bez zaświadczeń dla nowych klientów

Banki walcząc z konkurencją o nowych klientów kuszą ich możliwością zaciągnięcia kredytu bez zaświadczenia o dochodach. Pod ofertą kredytową dla nowych klientów kryje się zazwyczaj możliwość zaciągnięcia niewielkiej kwoty zobowiązana finansowego przez osobę, która dotychczas nie korzystała z innych produktów banku. Dochód uzyskiwany przez klienta potwierdzany jest przez bank na podstawie wyciągu z rachunku osobistego w innym banku, na podstawie rozliczenia rocznego z Urzędem Skarbowym (PIT) lub oświadczenia klienta o dochodzie. Ofertę kredytu bez zaświadczeń posiadają m.in: mBank, Meritum bank, PNB Paribas z iGotówką, Santander bank, Alior bank oraz Getin bank.

Zdjęcie: pixabay.com