Piec na pellet czy ekogroszek? Które rozwiązanie wybrać?

W ostatnim czasie niezwykle często można z każdej strony usłyszeć dyskusje na temat tego, które rozwiązanie jest korzystniejsze i bardziej efektywne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, sprawa ta nie jest jakkolwiek jasna i niezwykle ciężko powiedzieć, które z tych rozwiązań jest bardziej efektywne. Warto jednak zapoznać się z ich charakterystyką i wybrać taki sposób ogrzewania domu, który pasuje do naszych preferencji oraz wymagań. 

Ekogroszek kontra pellet drzewny - czym się różnią?

Pellet drzewny jest nowoczesny i ze wszech miar ekonomiczny. Jest tak dzięki temu, że może zostać wyprodukowany z różnorakich elementów natury, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Docenia się nade wszystko jego efektywność, ale także gwarantowaną przez pellet ekologię - nie wpływa on w znaczny sposób na naszą planetę, w przeciwieństwie do nieco bardziej archaicznych rodzajów ogrzewania domów. 

Ekogroszek hurt jest z kolei paliwem stałym, które zostało wyprodukowane w formie niewielkiego granulatu - stąd też jego nazwa. Rozwiązanie to cechuje się nade wszystko wysoką kalorycznością, co w dużej mierze wpływa na jego wydajność; nie można także narzekać na ilość szkodliwych substancji wydzielanych do atmosfery, ta jest bowiem niewielka.

Żadna z opcji nie jest znacząco lepsza!

Podsumowując - nie jesteśmy w stanie określić, czy lepszy jest pellet czy ekogroszek. Pod wieloma względami w zasadzie się nie różnią, uzupełniają się również pod względem plusów i minusów. Z tego powodu bardzo trudno wybrać faworyta tego pojedynku. Zanim zdecydujesz się na dany rodzaj ogrzewania, powinieneś zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami i na ich podstawie wybrać: pellet czy ekogroszek?

About the Author

You may also like these