PIT 36 i PIT 37 - który PIT, kiedy rozliczyć?

W obliczu ciągłych zmian, momentami ciężko jest się połapać w panujących przepisach. By nie popełnić błędów warto wydelegować wykonanie tego typu usług ekspertom. Księgowa Pruszcz Gdański bez problemu będzie zdolna pomóc nam w wybraniu najskuteczniejszej drogi do rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie tylko dbałość o właściwy przebieg procesu. To także reprezentowanie naszych interesów przed instytucjami. Warto w związku z tym znać podstawowe zagadnienia, z którymi można udać się do zawodowców.

PIT 36 - cechy charakterystyczne

Metoda rozliczenia oraz kierunki, z których uzyskane zostały dochody determinuje, z którego formularza powinniśmy skorzystać - w razie wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 dedykowany jest dla przedsiębiorców, którzy uzyskiwali zarobki samodzielnie. Innymi słowy - kierowali swoją prywatną działalność gospodarczą bez osób trzecich.

Też osoby, które czerpały zyski z tytułu obrotu bądź różnych form dzierżawy nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobligowane do wypełnienia formularza PIT 36.

Inną grupą, która do rozliczania wykorzystuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach często jest potrącany już w danym miejscu. Jeśli jednak w metodach rozliczania w danych krajach są różnice, wtedy należy nadpłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański - to jedno z miejsc, gdzie możemy się udać w celu rozwiązania wszelkich nieścisłości.

Także zarobki uzyskiwane z innych źródeł determinują potrzebę wykorzystania właściwego formularza. Wszelkie normy są klarownie przedstawione w ustawie. Wobec tego księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć problemów z interpretacją dokumentów.

Kogo dotyczy PIT 37?

Najczęściej wykorzystywanym do okresowych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość osób zatrudnionych na umowie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Także osoby wykonujące dane zlecenia zobligowane są do korzystania z PIT 37.

Zanim złoży się wniosek w urzędzie warto by zerknęła na niego księgowa Pruszcz Gdański.

Druk PIT 37 prezentuje dochody uzyskiwane z różnych źródeł. Warunkiem jest by zarobek był uzyskany w granicach Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy - bazując czy to na ciągłym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo świadczonych usługach.

Oprócz tego PIT 37 zawiera wszelkiego rodzaju renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim druku trzeba też uwzględnić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także należy tu przedstawić.

Czym się różni PIT 36 od PITu 37?

Mimo konkretnych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo wspólnych cech. Przede wszystkim regulują one opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Ponadto każdy może się przy ich pomocy rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też możliwośc korzystania z różnych zniżek i przekazania 1% podatku na organizacje pożytku społecznego.

By mieć pewnośc, że wszystko zostanie zrobione należycie warto zlecić rozliczenie specjalistom, których sektorem jest księgowość Pruszcz Gdański.

About the Author

You may also like these