Podstawy budowy domu. Czym są wiązary dachowe? Co należy o nich wiedzieć?

Wedle powszechnej opinii dach składa się wyłącznie ze swojej zewnętrznej warstwy, najczęściej złożonej z dachówek lub paneli. Kwestia ta jest jednak znacznie bardziej skomplikowana i obszerna. Dach nie jest bowiem jedynie paroma dachówkami, a niezwykle rozbudowaną konstrukcją, która składa się z wielu elementów. Wśród nich są elementy znajdujące się wewnątrz, których nie widać na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Czym są wiązary dachowe?

Ale czym dokładnie są wiązary dachowe? Najprościej rzecz biorąc, jest to pewnego rodzaju szkielet, który rozkłada ciężar dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza kiedy dach ma dużą powierzchnię. 

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o których musimy pamiętać, kiedy samodzielnie budujemy dom. Stanowi podparcie całej konstrukcji, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo wszystkim domownikom. W dodatku jest to rozwiązanie bardzo tanie i dość opłacalne, zatem warto się na nie pokusić. 

About the Author

You may also like these