Pracownicy z ukrainy ratują polską gospodarkę

Do Polski przybyło już 1,758 miliona Ukraińców. Czy Polski rynek pracy jest na to gotowy? Według najnowszych informacji rynek pracy w Polsce będzie mógł dać pracę 700 tysiącom pracowników z Ukrainy. Pracodawca musi pamiętać że pracownicy są zobowiązani do posiadania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Ukraińcom potrzebne jest duże wsparcie

Kraje Europy deklarują pomoc uciekającym z Ukrainy. Na chwilę obecną przejścia między krajami działają w trybie normalnym. Jednakże eksperci apelują aby uprościć procedury dla szukających schronienia. Warto też dodać że w województwach lubelskim i podkarpackim utworzą się ośrodki dla Ukraińców. W takim ośrodku będą mogli uzyskać informacje na tematy związane z kwestiami prawnymi i logistyczne, gdzie mogą pojechać, żeby sformalizować swój pobyt w Polsce.

Ukraińcy dostaną w naszym kraju pracę

Przypomnijmy sobie gdy wybory na Białorusi zostały sfałszowane Polska udzieliła pomocy około 20 tys. uchodźcom z Białorusi. Część z nich dostali wizy humanitarne, niektórzy ubiegali się o ochronę międzynarodową, inni z kolei wjechali do Polski na podstawie programu Poland Business Harbour. Dokładnie o taką pomoc zwrócą się osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. Nie da się także ukryć że nasz kraj jest dla Ukraińców pierwszym wyborem. Polska w związku z tym musi szczególnie zadbać o dobrą strategię, która pozwoli Polsce bezpiecznie przyjąć uciekających przed wojną. Narazie w Polsce jest ponad 1,5 miliona uchodzców, niemniej szacuje się, że będzie ich trzy miliony.

W jakich miejscach Ukraińcy pracując w naszym kraju?

Od lat osoby z Ukrainy chętnie przyjeżdżają do Polski żeby podjąć się pracy.

Niemniej jednak najczęściej podejmują pracy w przedsiębiorstwach budowlanych oraz produkcyjnych. Zauważamy jednak iż częściej Ukraińcy zatrudniają się także w innych branżach, czyli na przykład gastronomia, hotelarstwo, usługi lub handel. Dodatkowo wzrasta też liczba specjalistów ze wschodu. 

Jak są postrzegani Ukraińcy w pracy w Polsce?

Nie da się ukryć, że nadal praca Ukraińców wiąże się z negatywnymi stereotypami. Źródłem ich są na przykład naleciałości historyczne. Jest to błędny stereotyp. Miejmy również w pamięci, że pracownicy ze wschodu najczęściej podejmują się zawodów deficytowych, czyli takie, w których brakuje pracowników. Pozytywnie oddziałuje to na polski rynek pracy. Nie da się też ukryć iż zatrudnieni pochodzący z Ukrainy wspierają wiele branż. Łatają oni luki w zatrudnieniu. Przez co polacy nie muszą bać się że pracownik ze wschodu zabierze mu posadę.

About the Author

You may also like these