Rolety, plisy czy zasłony - co i kiedy wybrać?

Okna stanowią istotny punkt naszych domostw. Pozwalają obserwować świat zewnętrzny i zapewniają dopływ światła słonecznego, regulują też temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają przechodniom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co rzutuje na naszą prywatność.

Między innymi z tego powodu na oknach instaluje się różnego typu konstrukcje. Zakładając na okna plisy, rolety bądź zasłony chcemy też by całość dobrze wyglądała.

Istotna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich faktura. Projektując wnętrze przeważnie będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety komponowały się z resztą pomieszczenia. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one cechują?

Rolety. plisy, zasłony - spersonalizuj swoje okna

Rynek oferuje nam liczne dekoracje okienne. Współczesna technologia pozwala na produkowanie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z zastosowaniem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed oczami przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ słońca do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najdogodniejsze warunki do spania.

Do niedawna najpopularniejszą opcją były zasłony. Masywne i stylowe potrafią zmienić na oblicze całej(go) wystroju. W zależności od wykorzystanej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Co więcej w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od pory roku czy własnego widzimisię.

Inną popularną opcją na naszych oknach są rolety. Wyróżniają się one przede wszystkim funkcjonalnością - skutecznie zasłaniają bądź odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być wykonywane z różnorakich materiałów.

Rolety można regulować, dzięki czemu otrzymujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby chwili. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które wiążą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w prosty sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie - gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy zrealizowac powzięty cel.

Jaką funkcjonalnością cechują się plisy okienne?

Warto poświęcić trochę uwagi plisą. Są one alternatywą dla typowych rolet. Różnica między nimi polega na sposobie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować dwustronnie. Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch listwach, które wmontowane w ramę okienną manipulują tkaniną. Mechanizm pozwala za pomocą sznurka zwijać materiał w estetyczną harmonijkę. Jest to dobre z perspektywy otwierania/zamykania okien - plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym plusem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są zwłaszcza chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Opcja dwukierunkowego sterowania materiałem pozwala, zależnie od chęci, zasłonić część lub całość wnętrza. Jest to rozwiązanie cenione też w miejscach użytkowych.

Wśród wad plis wskazuje się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci panującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału - można użyć plisy z materiału odpornego na wilgoć.

W co ubrać swoje okna?

Pierwszorzędną sprawą jest to, czy plisy będą spełniać nasze oczekiwania co do funkcjonalności. W takim układzie cechy estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa współgrała z resztą otoczenia.

Bez wątpienia warto zaglądnać do właściwego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) postrzegania kluczowe. Dzięki takiemu spojrzeniu na pewno łatwiej będzie zrealizować zakupy.

About the Author

You may also like these