Szklane balustrady – poznaj ich zalety i wady

Balustrada to istotny element używany w celu zabezpieczenia schodów, tarasu, balkonu. Te wykonane ze szkła jeszcze do niedawna były używane zwłaszcza w biurowcach, urzędach czy centrach handlowych. Obecnie balustrady szklane dosyć często pojawiają się też w prywatnych lokalach, gdzie pozwalają na uzyskanie interesującego efektu. Balustrady szklane bardzo dobrze współbrzmią z wielorakimi stylami architektonicznymi a także aranżacjami wnętrz. Nie przesłaniają pięknych wyjść stylizacyjnych, powiększają optycznie przestrzeń, a na dodatek są niezwykle mocne i bezpieczne. Mogą zostać stworzone z pochwytem drewnianym ewentualnie z aluminium. Dodatkowe obramowanie udekoruje surowe oraz chłodne tafle a także podkreśli fragmenty jak elewacja, schody czy posadzka.

Czym jest szklana balustrada?

Balustrada szklana to współczesny komponent wykończenia wnętrz, skonstruowany ze szkła hartowanego. Możemy decydować się na spomiędzy balustrad samonośnych, balustrad na szynie a także wykonanych w stalowej ramie.

Balustrady samonośne będą skonstruowane od początku do końca z pasków szkła. Tego rodzaju rozwiązanie będzie jednakże kosztowne i wymaga zrealizowania kompleksowych prac budowlanych: balustradę montuje się najczęściej bezpośrednio do stropu za pomocą specjalnie dostosowanych łączników.

Balustrada na szynie to często wybierana możliwość biorąc pod uwagę bezproblemowy sposób montażu i opcję wykończenia przy wykorzystaniu użyciu różnorodnych materiałów. Wśród elementów wykończeniowych tego typu balustrad spotkamy barierki stworzone z drewna albo stali, co pozwala dostosować ich wygląd do wystroju pomieszczenia.

Innym, chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem stało się wykorzystanie balustrad w stalowej ramie. Istnieje dużo wzorów, dzięki czemu możemy dopasować je do wyglądu pomieszczenia, tarasu oraz balkonu. Stalowa rama wzmaga odporność balustrady na szkodliwe czynniki zewnętrzne. 

Balustrady szklane – dlaczego warto używać?

Balustrady szklane posiadają dużo zalet jednocześnie w kwestii stylistyki, bezpieczeństwa, jak i ergonomii. Dzięki takim szklanym balustradom każde wnętrze będzie prezentowało się na w większym stopniu przestrzenne. Transparentność barierek daje możliwość również na bardziej wartościowe oświetlenie wnętrz, nie blokując promieni słońca oraz światła sztucznego z lamp czy kinkietów. Odpowiednio dobrane szklane poręcze nadają wystrojowi współczesny wygląd, a szkło wpisuje się w praktycznie każdą stylistykę. Takie rozwiązanie pasuje do wnętrz wykończonych betonem, klinkierem, kamieniem, kaflami, czy nowoczesną tapetą albo ścianą pomalowaną na dowolnie wybrany kolor.

Balustrady szklane  w Warszawie to wyśmienite rozwiązanie do domku, biura a także sklepu. Szkło jako materiał w architekturze, jest niezwykle szlachetne. Przynosi na myśl prostotę oraz komfort zarazem.

Balustrady szklane charakteryzuje prostota i transparentność powierzchni, {dzięki temu dostajemy gwarancję, że taka barierka nie blokuje padającego przez nią światła. Każde wnętrze natychmiast staje się bardziej rozjaśnione. Prowadzi to także do optycznego zwiększenia przestrzeni oraz zmiany perspektywy planu widokowego. Z tego powodu poręcze szklane genialnie sprawdzają się w domach z widokiem na góry albo mieszkaniach z tarasami na wysokich piętrach budynku. Za pomocą takiego rozwiązania na balkonie domu czy restauracji albo biura, otrzymujemy sporo więcej widoku na lasek, miasto, ulicę czy skwer, niż przy użyciu tradycyjnych poręczy.

Szklana poręcz jest delikatnym połączeniem ergonomii i delikatności. Kolejną szklanych balustrad jest łatwość w utrzymaniu. Wystarczy mieć na wyposażeniu płyn do szkła oraz szmatkę albo ręcznik papierowy. Jedno przetarcie poręczy powoduje umycie ich do czysta i przywrócenie połysku nowości.

Balustrady szklane nie są jednak bez wad. Na początek, odstraszać może ich wartość, która jest trochę większa niż w przypadku zwyczajnych balustrad szklanych. Wynika ona z dobrej jakości produktu, ponieważ hartowanie szkła wymaga dużych nakładów czasu i pracy. Kolejną wadą jest fakt, iż łatwo na nich zauważyć różnego typu zanieczyszczenia. Wprawdzie, ich wyczyszczenie jest nietrudne, jednak może to nie odpowiadać osobom wyczulonym na tym punkcie. Ostatnią kwestią jest przejrzystość typowych paneli szklanych, a to może ograniczać prywatność na balkonie lub patio. 

Balustrady szklane Warszawa – jak zdecydować się na wykonawcę? 

Zanim postawimy na szklaną balustradę wskazane jest przyjrzeć się producentom, żeby wybrać takiego, który zrealizuje wszelkie nasze oczekiwania. W Warszawie znajdziemy wielu wykonawców. Wyszukując wykonawcy powinno się zwrócić szczególną uwagę na jakość oferowanych materiałów, dbałość o detale czy posiadane wzornictwo.

About the Author

You may also like these