Tapicerowanie sposobem na ich drugie życie

Stare meble tapicerowane po innych członkach rodziny, kupione na targu staroci czy znalezione gdzieś na strychu w rodzinnym domu, nie muszą trafić na śmietnik, nawet jeśli są mocno zniszczone.

Wystarczy poddać je renowacji, a tapicerowanie mebli to doskonały sposób by odzyskały one swój dawny blask. Można też nawet nowe meble tapicerowane zmienić w efektowny sposób, dzięki dodaniu im nowej tapicerki. Jak to zrobić?

Jak tapicerować krzesła drewniane?

Tapicer doskonale wie, w jaki sposób odnowić krzesła drewniane z tapicerką na siedzeniu czy oparciu. Wykorzystywane są one zarówno w domach prywatnych, jak i w charakterze mebli hotelowych. W pierwszej kolejności wysłużone krzesła trzeba rozkręcić, aby wiedzieć, co znajduje się na siedzisku i oparciu. Może się okazać, że pracy tapicer będzie mieć więcej, niż zakładał.

Niewykluczone, że konieczna będzie wymiana pasów tapicerskich lub wysłużonych sprężyn. Pasy przytwierdza się do drewnianego stelażu przy pomocy tapera lub zwykłych gwoździ, przeplata się je naprzemiennie, czyli na krzyż. W siedzisku trzeba też ustabilizować sprężyny. Po ściągnięciu starego obicia, na siedzisko i oparcie kładzie się nową piankę i wycina materiał do tapicerowania z lekkim zapasem. Po naciągnięciu materiału można go umocować do stelaża krzesła.

Tapicerowanie tapczanów i łóżek

Meble metalowe, tapicerowane, tapczany z drewnianą ramą czy po prostu łóżka na dowolnym stelażu, to kolejne meble, które mogą być poddane renowacji poprzez tapicerowanie. Meble dzięki temu zyskają zupełnie inny wygląd i staną się o wiele bardziej funkcjonalne.

Podobnie jak w przypadku zmiany tapicerki krzeseł drewnianych, także i w tym wypadku trzeba zdjąć stare poszycie i założyć nowe. Przy takich pracach przy tapczanach czy łóżkach można też sprawdzić [stan sprężyni wypełnienia, postępując przy nich w tożsamy sposób, jak przy renowacji krzeseł drewnianych tapicerowanych.

W przypadku mebli hotelowych często wykorzystywanych łóżek i tapczanów tapicer może je łatwo naprawić, przez co unikniemy kupowania nowych rozwiązań do spania.

Akcesoria niezbędne do prac tapicerskich

Wspominana już pianka służy tapicerom do stworzenia miękkich siedzisk i oparć, głównie w przypadku renowacji krzesła. Przycina się ją do pożądanych wymiarów i wykańcza tkaniną obiciową. Do jej umocowania wykorzystywany jest zszywacz tapicerski, tzw. taker, którym wygodnie można się posługiwać.

Można też zastosować guziki tapicerskie. Czasem istnieje potrzeba skorzystania także z kleju tapicerskiego, do łączenia ze sobą różnego rodzaju materiałów. Przydadzą się nici tapicerskie, kółka i nóżki, pasy do umocowania pianki czy dekoracyjne sznury.

About the Author

You may also like these