Toalety i łazienki publiczne – zalecenia oraz dobre praktyki

Wymagania jakie ma obowiązek spełniać każda toaleta publiczna

 Obecnie w każdym miejscu publicznym musi być odosobniona toaleta, z dostępem do bieżącej wody, środków czystości a także suszarki do rąk. Te wymagania narzucone zostały prawnie. Masę osób wciąż opornie używa toalet, ponieważ miejsca te przywodzą skojarzenia z syfem, brakiem higieny czy ogólną czystością pozostawiającą wiele do życzenia. Aktualne rozporządzenia prawne i względy sanitarno-higieniczne nie pozwalają na taką sytuację. Toalety publiczne muszą być regularnie sprzątane i utrzymywane w jak najlepszym porządku.

Może się jednak zdarzyć tak, że toaleta w miejscu publicznym jest niedostosowana do grupy docelowej. Zazwyczaj kwestią problematyczna jest też niewielka powierzchnia, jaką pokrywa, co często stwarza problem związany z poruszaniem się po takiej łazience – zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. W inny sposób projektuje się toalety dla szkół oraz innych placówek edukacyjnych, a w inny sposób dla klinik czy galerii usługowo-handlowych. Istotne, by w trakcie projektowania takiego miejsca przyjrzeć się potrzebom przyszłej grupy docelowej.

W lokalach gastronomicznych, usługowych , edukacyjnych a także medycznych powinna znaleźć się toaleta publiczna, która musi spełniać wymagania dotyczące czystości, komfortu, poczucia bezpieczeństwa i prywatności korzystania oraz mieć na swoim wyposażeniu odpowiednie urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to niewątpliwie nie tylko toalety, ale również punkt, w którym można skorzystać z prysznica. Tego rodzaju urządzenia spotykane jest na przykład na stacjach benzynowych w okolicy tras często używanych przez kierowców pojazdów ciężarowych, a także na kempingach oraz polach namiotowych. Wyposażenie łazienek a także urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego rodzaju również musi cechować się odpornością, starannością i bezawaryjnością.

Wymagane wyposażenie do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to szeroki asortyment produktów stworzonych do wyposażenia toalet publicznych. Dla oszczędności miejsca oraz rozplanowania przestronnej toalety publicznej, niezbędne są akcesoria do toalet, dzięki którym możemy zapewnić ład oraz prządek, bez wnoszenia nieładu. Wyposażenie toalet publicznych związane jest z organizacją miejsca oraz przestrzeni w nich, toteż odnajdziemy tutaj na przykład stanowiska do przewijania noworodków, dozowniki do dezynfekcji, dozowniki nasadek sedesowych, zasobniki na foliowe woreczki oraz zasobniki na torebki sanitarne. Urządzenia sanitarne zapewniają zorganizowaną powierzchnię łazienki oraz łatwe utrzymanie jej w higienicznej czystości.

Nieodzownym elementem każdej łazienki ogólnodostępnej są dozowniki do dezynfekcji. Powinno się zadbać, aby akcesoria do łazienek publicznych a także urządzenia sanitarne zrobione były przez cenionych producentów, gdyż mamy wówczas pewność, że są one najlepszej jakości. Zazwyczaj tańsze zaopatrzenie łazienki jest jedynie pozorne, gdyż zakup u niesprawdzonego producenta może okazać się nieudany a urządzenia sanitarne tandetne, w związku z czym w krótkim czasie niezbędna stanie się ich zamiana na nowsze.

Powszechne stało się, że funkcjonują oddzielne toalety publiczne dla kobiet i mężczyzn. W toaletach publicznych przeznaczonych dla kobiet montuje się miski WC, natomiast w sanitariatach dla panów również pisuary. 

W trakcie montowania pisuarów w sanitariatach trzeba oczywiście wziąć pod uwagę odległości między nimi, tak, aby możliwe stało się komfortowe korzystanie z nich. W chwili, kiedy w toalecie zamontowane są dwa albo większa ilość pisuarów, poleca się, żeby przynajmniej jeden z nich został zamontowany na takiej wysokości, aby również dziecko mogło go użyć. Jeżeli chodzi o miski WC należy zamontować je w kabinach na tyle dużych, by zapewniały swobodę ruchów. Odpowiednim pomysłem są również charakterystyczne wieszaczki łazienkowe, które dają możliwość na wygodne odwieszenie ubrania zewnętrznego. 

Zmorą kobiecych toalet są odwieczne kolejki. Najłatwiejszym rozwiązaniem problemu długich kolejek do damskich toalet jest montaż większej ilości kabin sanitarnych w toaletach dla kobiet. Związane jest to niewątpliwie z potrzebą przeznaczenia zwiększonej powierzchni na damską toaletę, co należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania.

About the Author

You may also like these