Ubezpieczenie na raka - czym jest i czy warto korzystać?

Ubezpieczenia od nowotworów stają się coraz popularniejsze. Na rynku mamy już klika ofert dedykowanych, które kompleksowo chronią na wypadek zachorowania na raka. Czy warto wykupić ubezpieczenie? Na co uważać przy wyborze oferty konkretnej firmy?

Corocznie dnia 4 lutego na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiony z inicjatywy prezydenta Francji oraz dyrektora generalnego UNESCO w 2000 roku w Paryżu. Polska Unia Onkologii w 2008 roku zainicjowała w Polsce obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem – organizując na terenie kraju dni otwarte w palcówkach onkologicznych. W odpowiedzi na wzrastającą  świadomość oraz zatrważające statystyki wzrostu zachorowalności na raka w Polsce agencje ubezpieczeniowe tworzą specjalne ubezpieczenia na wypadek wystąpienia raka. Takie ubezpieczenie obecnie oferuje ING Życie – Rakowi Wspak, AXA – Pomoc na Raka,  AIG – Ubezpieczenie następstw zachorowania na raka – Triumf oraz Allianz, czy Meatlife. Ubezpieczenia sprzedawane są w pakiecie z ubezpieczeniem na życie lub jako osobny produkt.

W Polsce liczba zdiagnozowanych chorób nowotworowych rośnie z roku na rok, przybywa też chętnych na wykup ubezpieczenia rakowego. Niestety podstawowe ubezpieczenie w ramach NFZ nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów leczenia. Utrata pracy lub obniżenie dochodów przy zdiagnozowanej chorobie to kolejne przeszkoda w drodze wyzdrowienia lub poradzeniem sobie z kosztami leków, terapii i dostania się do specjalistów.

Co daje nam wykup polisy na raka?

Decydując się na wykup polisy na wypadek zdiagnozowanego nowotworu –ubezpieczający gwarantuje nam wypłatę pieniędzy na różnych etapach leczenia – począwszy do postawienia diagnozy, po okres terapii czy rekonwalescencji. Część ofert może też gwarantować comiesięczną wypłatę rekompensaty utraty części dochodów na skutek zachorowania na raka lub wypłaty renty. W ramach ubezpieczeń sprzedawana jest również usługa assistance, która zapewnia wsparcie psychologa, dowóz leków do domu, transport do szpitala itp.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Miesięczny koszt ubezpieczenia będzie zależał od firmy ubezpieczeniowej, sumy ubezpieczenia, wyboru wariantu (zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe posiadają 3 warianty ubezpieczenia – podstawowy, rozszerzony i pełny) oraz czy ubezpieczenie sprzedawane jest osobno, czy jako dodatek do ubezpieczenia na życie. Koszt miesięcznej składki dodatkowego ubezpieczenia na raka może wynieść od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset złotych (w opcji z ubezpieczeniem na życie).

Wykluczenia – dość istotne

Wybór ubezpieczenia powinien być podyktowany nie tylko składką i sumą ubezpieczenia, ale również katalogiem tzw. wykluczeń, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Zasadniczo odszkodowanie z polis rakowych  zostanie wypłacone tylko w sytuacji, kiedy zachorujemy na nowotwór złośliwy. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, gdy chorobę zdiagnozowaną leczono lub rozpoznano przed początkiem ochrony ubezpieczeniowej. Jedna z firm wyklucza możliwość wypłaty świadczenia, gdy rak powstał na skutek masowego skażenia chemicznego, biologicznego lub radioaktywnego.

Które ubezpieczenie wybrać?

Jeśli zdecydowałeś się na wykup ubezpieczenia warto jest zwrócić uwagę na kilka kwestii:

•    zakres ochrony – sprawdź który ubezpieczyciel oferuje zakres ochrony dopasowany do Twoich potrzeb, zastanów się czy potrzebny będzie Ci domowy assistance (np. wizyta pielęgniarki w domu, dowóz leków – czy wystarczająca okaże się wypłata samej gotówki),
•    suma ubezpieczenia – istotne jest to czy ubezpieczyciel wypaca w transzach, jak kształtują się wypłaty i czy pokrywa koszty zabiegów itp.
•    pakiet czy osobno – na chwilę obecną tylko jedno towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje osobny produkt ubezpieczeniowy na raka – AIG.

Pozostałe sprzedają je w ramach ubezpieczeń na życie – zastanów się czy chcesz korzystać z kompleksowego ubezpieczenia i w jakim wariancie.