Wszyscy są doradcami dopóki nie weźmiesz kredytu

Ostatnie problemy „Frankowiczów” spowodowane wysokim kursem tej waluty pokazały, że na rynku finansowym nawet najbardziej nierealny scenariusz może się ziścić. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że po zaciągnięciu kredytu zainteresowanie doradców naszą osobą może się znacząco zmienić.

Na co uważać?

Dzisiaj wiele osób boryka się ze spłatą kredytu walutowego zaciągniętego w szwajcarskiej walucie. Do skorzystania z tego „taniego” niegdyś, jednak ryzykownego produktu, zostali oni w dużej mierze zachęceni przez reprezentantów banków czy podmioty pośredniczące. Choć nie jest to regułą, ci sami doradcy, którzy kiedyś tak ochoczo kontaktowali się ze swoimi klientami, dzisiaj jakby chowają głowę w piasek i starają się zapomnieć o swoich klientach, będących już w nieco innej sytuacji. Warto wyciągnąć z tego stosowną lekcję, zwłaszcza, że decyzja podjęta dzisiaj może mieć dotkliwe konsekwencje przez wiele następnych lat i zaważyć na jakości naszego życia. -Poszukując wiarygodnego partnera w obszarze finansów. Należy też zwrócić uwagę na osobę samego doradcy, a nie tylko na organizację, którą reprezentuje. To właśnie z doradcą będziemy mieli stały kontakt nie tylko podczas załatwiania danego kredytu, ale także w późniejszym okresie, przy różnych sprawach związanych z jego obsługą. Potrzebujemy więc osoby z doświadczeniem w temacie, a nie „młodego gniewnego”, który zapomni o nas z chwilą podpisania umowy. Pamiętajmy, że dobry doradca to taki, który dostosuje ofertę do naszych rzeczywistych możliwości, wyjaśni wszelkie wątpliwości, zasugeruje optymalne rozwiązanie z bogatej oferty dostępnej na rynku, ale przede wszystkim będzie służył wiedzą i doświadczeniem tak przed jak i po zaciągnięciu kredytu.

Jak porównywać oferty?

Kredyt to często jedyna droga do zakupu własnego mieszkania, domu lub samochodu, przeprowadzenia remontu, czy nawet spełniania mniejszych potrzeb. Nie należy się więc go bać, ale też nie można lekceważyć, bo ofert na rynku jest bardzo dużo, podobnie jak doradców finansowych. Decydując się na kredyt warto więc przeanalizować czy wysokość raty na pewno nie obciąży zbyt mocno naszego comiesięcznego budżetu. Trzeba też pamiętać, aby oferty rynkowe porównywać ze sobą względem tych samych kryteriów, najlepiej odnoszących się do całkowitych kosztów, uwzględniając przy tym także konieczność skorzystania z dodatkowych produktów. - Porównywać należy całość zadłużenia, którą mamy do spłaty przez cały okres kredytu oraz faktyczną ratę miesięczną. Na wysokość raty miesięcznej składać się będzie - poza oczywistymi elementami, jak rata kapitałowa - także rata odsetkowa oraz ubezpieczenia płatne miesięcznie. Należy także doliczyć prowizję za udzielenie porady podzieloną na okres trwania kredytu czy ubezpieczenia jednorazowe podzielone na czas, przez który obowiązuje pierwsza płatność. Nie należy także zapominać o opłacie za konto i kartę kredytową „niezbędną” przy danej „promocji”. Czasami opłata w wysokości 30 zł miesięcznie za obowiązkowe konto może okazyjną nawet ofertę kredytu uczynić niekorzystną. Decydując się na wzięcie kredytu należy pamiętać, że bezpieczniejsze i tańsze są jednak produkty banków. Można je też bezpośrednio ze sobą porównać u pośredników, którzy mają podpisane umowy z wieloma podmiotami bankowymi.

Zdjęcie: pixabay.com