Wyposażenie placów zabaw - co jest niezbędne?

Plac zabaw jest miejscem, które musi być w pełni bezpieczne. Służy on do przede wszystkim aby spędzać na nim czas wolny przez najmłodszych. Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw są wymagane.

Co cechuje place zabaw?

NIe da się ukryć, że plac zabaw jest miejscem przeznaczone dla dzieci. Nawierzchni placu jak i jego wyposaże zostało w szczegółowy sposób zdefiniowane według specjalnych rozporządzeń. Na placu zabaw powinny znaleźć się:
sprzęty do zabawy dzieci;
ławki;
tablica;
kosze na śmieci;
lampy;
zieleń,
ogrodzenie.

Plac zabaw może być zarówno wewnętrzny ale także zewnętrzny. Zewnętrzny to taki, który znajduje się
na terenie parku, skweru czy też na osiedlu. Wewnętrzny plac zabaw z kolei jest w szkole czy przedszkolu. Pamiętaj też że placem zabaw jest sala zabaw wewnątrz budynku.

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę, aby postawić plac zabaw?

Czym jest plac zabaw? Jest to zespół obiektów małej architektury. Dlatego właśnie do wybudowania go potrzebujemy pozwolenia na budowę. Według prawa budowlanego obiekty małej architektury to nieduże obiekty, już w szczególności te użytkowe służące rekreacji i utrzymaniu porządku. Dodatkowo jeszcze powinien on być wybudowany biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania i przepisy. Podczas samego planowania placu zabaw, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę specyfikację terenu - ukształtowanie, położenie, zieleń a także wiek użytkowników. Plac powinien mieścić się 10 metrów od drogi, śmietników i linii okien budynków mieszkalnych. Oprócz tego powinien być 20 metrów od parkingów i torów kolejowych. Istotną kwestią jest też zgłoszenie planów budowy placu zabaw do miejscowego wydziału architektury.

Jak powinien być wyposażony plac zabaw, aby był bezpieczny?

Podczas wyboru urządzeń, które mają znajdować się na placu zabaw trzeba wziąć pod uwagę wiek jego użytkowników. Aby stworzyć bezpieczny plac zabaw, który który ma za zadanie sprawiać radość oraz wykorzystywał możliwości dzieci trzeba mieć wiedzę o rozwoju dziecka. Jeżeli plac zabaw ma być przeznaczony dla najmłodszych dzieci - powinny na nim znajdować się ciekawe piaskownice, niskie podesty, huśtawki z zabezpieczeniem, zjeżdżalnie i sprężynowce.

About the Author

You may also like these